Jeho provoz pravda nepatří k těm nejlevnějším způsobům získávání tepla, ale jako první pomoc, než se rozehřejí kamna či zahřeje ústřední topení, nám jistě přijdou vhod. Jak si v záplavě nepřeberného množství výrobků na trhu vybrat ten pravý? To, zda si vyberete elektrický olejový radiátor, infračervený teplomet nebo přímotop, který fouká teplý vzduch, necháme na vás. Každé z řešení má své pro i proti. Podívejme se na to, jak fungují jednotlivé typy přímotopů, podrobněji.
Konvektory
Konvektory přeměňují veškerou přivedenou elektrickou energii v teplo. Spodní částí konvektoru je přiváděn studený vzduch z místnosti a horní částí se zpět do místnosti vrací ohřátý vzduch. Právě tento teplý vzduch je hybnou silou cirkulace vzduchu ve vytápěné místnosti.
Olejové radiátory
Olejové radiátory jsou dalším typem konvekčních topidel. Většinou se vyrábí pojízdné a jak už sám název napovídá, uvnitř ukrývají olejovou náplň. Také v tomto případě se teplo do vytápěného prostoru odvádí přirozenou konvekcí (prouděním vzduchu). Hřejí podobně, jako klasické radiátorové vytápění. Mají velkou tepelnou setrvačnost, což v překladu znamená, že chvíli trvá, než začnou či přestanou hřát. Nevýhodou bude o něco vyšší spotřeba energie, než se dostaví pocit vyhřáté místnosti.
Teplovzdušná topidla
Teplovzdušná topidla jsou elektrická topidla, která přeměňují veškerou přivedenou elektrickou energii na teplo v odporových článcích, ze kterých je do vytápěného prostoru teplo předáváno pomocí ventilátoru. A právě ventilátor je jejich velkou výhodou a nevýhodou současně. Tato nucená výměna vzduchu způsobí rychlé zahřátí místnosti při nižší spotřebě, ovšem za cenu víření prachových částic v prostoru . Teplovzdušné přímotopy bývají většinou přenosné, ale můžeme se setkat i s provedením nástěnným. Nemají žádnou tepelnou setrvačnost.
Infračervený teplomet
Tento druh přímotopu zahřívá předměty kuželem tepelného infračerveného záření. Kam není namířena jeho parabola tam nehřeje. Výhodou je rychlý lokální ohřev při nejmenší spotřebě energie ze všech.
Pozor na požáry
Ujistěte se, že vámi kupovaný výrobek splňuje příslušné normy (prohlášení o shodě, bezpečnost). Je zbytečné kvůli ušetřeným pár korunám riskovat vyhoření. Ani když máme bezpečný výrobek, nemáme vyhráno. Pozor na jeho nesprávné použití či špatné namontování. Nezapomeňte, že povrchová teplota těchto přístrojů za provozu je dostatečně vysoká k zapálení okolních hořlavých materiálů – teplomety ponechané bez dozoru v zapnutém stavu už způsobily nejeden požár. Zásadou by mělo být vždy umístění místních topidel k nejvíce ochlazovaným plochám, tj. k venkovním stěnám, pod okna bez zakrytí různými kryty, závěsy apod.
Trocha fyziky
Nikoho z nás jistě nepotěší vyhozené pojistky. Bohužel to nejsou zdaleka všechny problémy, které na nás mohou čekat. Abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, přizvěte k výběru další poradní hlas, a to někoho, kdo se vyzná v elektrické instalaci domu a řekne vám, jak velký spotřebič(e) lze zapojit do stávajícího zásuvkového okruhu. Příkon zakoupeného zařízení musí být v souladu s možnostmi vaší elektroinstalace. Běžně se do jednoho zásuvkového okruhu připojují spotřebiče o max. příkonu 2200 W. Odborníci doporučují volit menší 2000 W pro jistič zásuvkového okruhu 10A. Když budete mít všechny zásuvky jištěny jedním 10A jističem, pak můžete připojit spotřebiče o maximálním příkonu 2200W. Budete-li mít např. zapojenu lampu (100W), televizor (120 W) a počítač (250 W), zbývá vám na přímotop jen 1730 W. Čím více přímotopů chcete v bytě či domě použít, tím větší množství samostatně jištěných zásuvkových obvodů potřebujete.
Co to stojí?
Jak už bylo řečeno na začátku, vytápění konvektorem není nejlevnější záležitost. Výpočet měsíčních nákladů na vytápění el. konvektorem bez ventilátoru lze provést podle následujícího vztahu: N = (P * t)/1000 * Cj N – náklady (Kč) P – instalovaný příkon topného tělesa (kW) t - doba provozu topného tělesa (h) Cj – jednotková cena el. energie (Kč/MWh) Předpokládejme situaci, že konvektor s příkonem 2000 W běží celý měsíc (30 dní) na plný výkon (16 hodin denně). V praxi to není obvyklé řešení, ovšem pro naši ilustraci to postačí. Pak měsíční doba provozu topného tělesa je 480 h. Předpokládejme sazbu D02d (levnější sazbu pro přímotopy Vám asi nepovolí), což je cca 3700 Kč/MWh. Pak naše měsíční náklady vystoupají cca na 3600 Kč. Ale neděsme se, pokud si konvektor zapneme jen na necelou hodinku denně (např. na přitopení v koupelně v době koupání malých dětí), pak utratíme „jen“ asi 200 Kč měsíčně navíc. Inu, všechno, co za něco stojí, něco stojí… a o tomhle teple domova to platí dvojnásob.