Bohatství stromů je uložené ve sklepích, zavařené v almarách, zkompotované ve spížích. Stromy odhodily listí. Celá zahrada se připravuje na zimu. A vy jí můžete pomoci - jako poděkování za rok plný barev, vůní a chutí.
Teď máte poslední šanci k prořezu. Nejen stromů, ale i keřů. Prořezávejte opatrně, raději méně než více, protože drsný zásah by se vám tak krátce před zimou nemusel vyplatit. Mohli byste jím totiž strom nebo keř spíše poškodit, než mu pomoct. U stromů ořezejte vlky, neplodící větve a větve, které zasahují do koruny a vytvářejí tak místa, kudy nemůže volně proudit vzduch. Každý, i malý řez v každém případě ošetřete štěpařským voskem, aby strom nepromrzl. Ozdobné keře seřezejte podle tvaru a potřeby, plodícím jako je rybíz nebo maliní oštípejte příliš slabé výhonky a odstraňte neplodící šlahouny.
Nezapomeňte na cibulky
Zazimování stromů
Úroda je sklizená, stromy jsou pečlivě prořezané a rány po řezu ošetřené štěpařským voskem. Tu největší práci tedy máte za sebou. Rostliny teď místo tvorby listů potřebují ukončit růst a nechat vyzrát nově narostlé dřevo (pletivo). Proto byste od srpna již neměli hnojit, rozhodně ne dusíkatými hnojivy. První mrazíky přicházejí brzy a strom nepřipravený na zimu může přijít o právě vyrašelé pupeny.
Nejlepší variantou hnojení je v tomto období organická směs z kompostu, která rostlinám pomůže hlavně na jaře, kdy je půda zmrzlá či ještě pod sněhem, ale vegetační období již začíná. Mladé stromky obalte pletivem proti okusu. Kolem všech můžete do 20 cm výšky nahrnout slámu nebo seno. Udržíte tak kořeny v teple i při holomrazech a v jarních měsících na takto pokryté půdě nevyroste tráva - vzniknou charakteristické kruhy kolem stromů.
Zazimování trávníku
Pečlivě shrabejte listí a přidejte jej na kompost. Přes zimu částečně shnije a pokud byste jej nechali jen tak ležet, na jaře by se vám hůře sbíralo. Podzim je také dobrá doba na důkladné provzdušnění trávníku. Stejně jako u ostatních rostlin již nehnojte a raději při sekání nechte rozmělněné, posekané zbytky ležet. Částečně ochrání trávník před mrazem, ale hlavně se stanou hlavní složkou výživy jarních výhonků.
Zimujte i kompost
Poté, co jste na kompost odložili, co v zimě zahrada nebude potřebovat, nastal ideální čas na jeho přeházení. Pokud vám po prořezu zbylo hodně větví, rozdrťte je v drtiči a přidávejte mezi spodní vrstvy (které berete seshora kompostu). Zabrání přílišné vlhkosti a do příštího přeházení se stanou součástí vytvořeného hnojiva. Přeházený kompost můžete přikrýt slámou.