Kategorie

Příborníky slaví návrat

Příborníky slaví návrat
Bez příborníku se ještě před padesáti lety neobešla žádná jídelna. Zdobné kusy plné honosného porcelánu nebo pravého křišťálu byly často chloubou pokoje, na kterou se soustředily zraky návštěv. Nyní oslavují příborníky svůj comeback…

Název „příborník“ je všeobecně uznávaný a používaný, co si však pod ním představit? Původně šlo o vysokou prosklenou skříň u jídelního stolu, ale příbory rozhodně nebyly jedinými, které se v něm ukrývaly. Hospodyňky si do této praktické skříně ukládaly prakticky vše - ubrusy, prostírání, podložky, talířky, zkrátka doplňky, které se při stolování hodilo mít při ruce

Jak příborník zmizel ze scény

Přestože se to může zdát příliš brzy, již prvorepublikové kuchyně příborníky postrádaly. Podíváme-li se na kuchyňskou sestavu z roku 1946, vidíme jen kredenc a mycí stůl. Funkci příborníku přebrala horní prosklená polička kredence, kde si hospodyňky vystavovaly své skleněné skvosty. Časem se kusy kuchyňského nábytku pospojovaly a objevila se kuchyňská linka, u které byla prioritní především její funkčnost. Vystavovat skleničky a vázy se nevyplatilo a ostatně na to v panelácích ani nezbyl potřebný prostor. Potřebu vystavovat hezké sklo tehdy jistým způsobem nahradily obývací stěny, které obsahovaly vystavovací skříně. Vedle mís a pohárů zde ale trůnily i knihy a suvenýry z cest. Můžeme proto hovořit jen o jakémsi okleštěném příborníku.

Klasika

Klasické skříňové příborníky se mohou trochu podobat bytovým stěnám – dole disponují zásuvkami, značná část prostoru je však prosklená. Většina takových příborníků je vytvořena z ušlechtilého dřeva, proto je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Starší a tradiční kusy lze občas objevit, pokud zapátráte v bazarech. Přestože jde většinou o příborníky prostších kuchyňských interiérů minulosti, jsou inovovány originálními technikami (patinováním, tupováním), což zvýrazní jejich kouzlo a dodá jim na exkluzivitě. Klasiku si lze opatřit i prostřednictvím replik. Současní návrháři se inspirují právě různými historickými obdobími. U replik ale  musíte počítat s tím, že tradiční kus nábytku bude více či méně dotvořen osobitým stylem návrháře – zajímavými úchytkami, kubistickým zdobením apod.

Co je malé, to je milé

Nízké přeborníkové skříňky jsou v produkci obchodů a firem zastoupeny nejvíce. Důvodů je mnoho. Jejich velkou výhodou je, že se dá velice efektně využívat i prostor horní plochy – ať už jako odkládací místo nebo prostor na bytové doplňky. Nízké skříňky jsou také daleko více variabilní, což umožňuje jejich jednoduchý přesun z místa na místo. Jejich design nám pak umožňuje využívat je k rozmanitým účelům – jako příborníky, jako barového pomocníka či jako skříňky na zákusky, které známe z cukráren. Je třeba ale počítat s tím, že i na tyto malé, kolem osmdesáti centimetrů vysoké příborníky vynaložíme více peněz. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od třiceti do osmdesáti tisíc korun. Jedná se však o designérské lahůdky.

Když je málo místa

Jedním z nejjednodušších a nejúspornějších variant je bezesporu typ vestavěného příborníku. Ideální je, pokud máme v jídelně vhodnou niku, do které by šel příborník umístit. Bodově nasvícený pak bude vypadat dokonale. Svého času byly jakýmsi módním trendem i příborníky rohové s trojúhelníkovými poličkami. V malém prostoru je pak taková skříňka ideální i dnes – využije hluché rohové místo a vytvoří dokonalý příborník. Navíc na něj potřebujeme jen minimální prostor – asi jen pětačtyřicet centimetrů z každé strany. Příborník můžeme mít i zavěšený na stěně, což je samozřejmě řešení pro maximální úsporu potřebného místa. Musíme ale myslet na to, že je taková skříňka dost nápadná, je proto třeba popřemýšlet o stylu a materiálu. Skříňka musí být také dobře umístěna, aby nepřekážela případnému pohybu kolem. Příborníky v současnosti nabízejí nepřeberné množství stylů, forem, barev a kombinací. Nejrůznější tvary a rozměry tak umožní všem milovníkům nových trendů a hitů, aby si našli to své a dokázali tento staronový kus nábytku sladit se svým současným interiérem.

ab
ab
ab
ab
ab