Na jaře bychom měli ošetřit zahrádku přípravky likvidujícími přezimující škůdce a některé choroby.
Na ovocných dřevinách přezimuje řada důležitých škůdců v různých vývojových fázích. Jedná se především o vajíčka nejběžnějších druhů svilušek, mšic, mer a píďalek, vajíčka nebo larvy štítenek a puklic, housenky obalečů a podkopníčka spirálového a motýli podkopníčka ovocného. Najdete-li v okolí pupenů a úžlabí větviček vajíčka svilušek (červená) a mšic (černá), je třeba zakročit.
Oblíbenou pochoutkou mšic jsou letorosty
Vhodné prostředky
Jako nejúčinnější prostředky se používají buď 1% roztok Oleo-ekol, nebo 0,1% Torant, za suchého bezvětrného počasí, a to v době zeleného poupěte jabloní, ale ošetřit je třeba současně i jiné ovocné stromy a keře. Je vhodné tento postřik proti škůdcům spojit s ošetřením proti začínajícím houbovým chorobám příslušnými přípravky (např. Rubigan, Clarinet, Novozir, Dithane nebo Topas). Je-li třeba zasáhnout i květopase jabloňového, použije se přípravek Zolone 35 EC, a to v době, kdy alespoň jeden den je teplota ve 14 hodin vyšší než 17 °C. Podle potřeby se toto ošetření může za 7 až 14 dnů zopakovat. Předpokladem dobré účinnosti je dokonalé pokrytí stromů nebo keřů postřikovou kapalinou. Při zimním řezu odstraňte větvičky zkroucené následkem napadení padlí a napadené rakovinou.
Mery na ovocných dřevinách
Škůdci v březnu a přípravky na ošetření• roztočík jahodníkový (Basudin 600 EC, Sumithion 50 EC)
• vrtule mrkvová (Basudin 10 G)
• slimáci, plži (AZ Slug Pellets, Mesurol 50 WP)
Choroby v březnu a přípravky na ošetření:• kadeřavost broskvoní (Delan 750 SC, Dithane DG, Kuprikol 50, Syllit 65, Sulka)
• padání klíčících zelenin (Previcur 607 SL, Benlate)
• desinfekce půdy (Basamid granulát)
Dřepčíci se v suchém a teplém klimatu skleníku rychle množí