Be In. Be Eco.Tak zní motto projektu Převlíkárna, za kterým stojí dvě mladé dívky Ilona a Martina, milovnice etické módy, slow fashion a vlastního módního ekostylu.
Jak vás napadlo pustit se do projektu Převlíkárna a jaké byly vaše začátky?
Obě rády nakupujeme v second-handech, ale protože to dříve nebyl takový trend jako dnes, chtěly jsme inspirovat k nákupu v sekáčích i ostatní. Často jsme totiž sklízely velmi kladné ohlasy za naše sekáčové outfity. Nikdo by na první pohled netipoval, že náš šatník je tvoření z větší části módou z druhé ruky.
Napadlo nás vytvořit mapu second-handů a zároveň blog o udržitelné módě, kde bychom sdílely naše tipy a módní inspiraci. A tak vznikla Převlíkárna! Časem jsme rozšířily náš blog i o mapu obchodů s udržitelnou módou, kde propagujeme módní značky, které jsou etické a jejich oděvy či módní doplňky jsou vyrobené z ekologických materiálů. Také jsme nafotily i inspiraci na udržitelnou svatbu.
Začaly jsme také s upcyklací módy neboli ze starého nenošeného oblečení vytváříme nové věci. Například starou nenošenou košili přešijeme na sukni a podobně.
Jaké je vaše hlavní poselství?
Hlavním mottem Převlíkárny je „Převlékni se do udržitelného stylu”. Svými aktivitami podporujeme udržitelnou módu a upozorňujeme veřejnost na problém nadměrné produkce oblečení. Zároveň se snažíme motivovat a inspirovat ostatní ke změně. Například je učíme, že jejich šatník může vypadat perfektně, i když obsahuje jen pár módních kousků, které se dají dobře kombinovat a nemusí přetékat nevhodným a nenošeným oblečením. Když už si lidé musí koupit něco nového na sebe, snažíme se jim ukázat udržitelné způsoby nakupování, například zvolit značku, která vyrábí z ekologických materiálů, nakoupit v second-handu nebo navštívit swap.
Pro koho je Převlíkárna určená a co nám přináší?
Převlíkárna osloví každého, komu není lhostejné, jakým způsobem móda znečišťuje planetu. Je to vyhledávač udržitelné módy, přináší inspiraci, nové informace a motivaci ke změně módního průmyslu.
Kromě toho, že máte web, pořádáte i nejrůznější akce, můžete nám je přiblížit?
Pořádaly jsme několik workshopů tvorby módních doplňků ze zbytků kůže a výrobou puffu z tričkoviny. Zorganizovaly jsme i několik přednášek o udržitelné módě.
Chtěly bychom pořádat workshopy pravidelněji, ale v tomto roce se nám to bohužel nevydařilo. Zaměřujeme více na příští rok a nyní spíše informujeme o akcích s udržitelnou módou, které se konají zejména v Praze, ale my samy nejsme jejich organizátory.
Kam se chcete ve své práci ubírat dál, co máte v plánu nového/dalšího?
Rády bychom vytvořily z Převlíkárny největší vyhledávač udržitelné módy v České republice. Chceme se více věnovat upcyklovaným věcem a pořádat kurzy upcyklace pro veřejnost. Aktuálně tvoříme novou inspiraci pro udržitelné svatební šaty a udržitelnou svatbu
Podle všeho jste hodně zaměřené na eko a udržitelnost, je toto i váš celkový postoj k životu? Mohla byste třeba poradit našim čtenářkám, jak na to v běžném chodu domácnosti? – co jsou třeba vaše osobní tipy
Snažím se v domácnosti zbytečně neplýtvat, ať už se jedná o oblečení, vodu či potraviny. Například oblečení kupuji takové, aby se dalo k sobě ideálně kombinovat, bylo kvalitní, jen tak se neokoukalo a dlouho mi vydrželo. Prádlo peru na co nejnižší stupně a na syntetické oblečení používám Guppyfriend sáček pro zachycení uvolněných mikrovláken. Na nákup s sebou nosím bavlněné tašky a sáčky přešité ze starého ubrusu a staré záclony. Pro případ neplánovaných nákupů nosím v kabelce plastový sáček, který používám nikoli na jednorázová, ale opakovaná použití a využila jsem jej při nákupu nesčetněkrát. Při úklidu se vyhýbám chemickým čisticím prostředkům a nahrazuji je vodou s octem a citronem a společně s nimi využiji i jedlou sodu.
Promítá se nějak tento směr ve vašem bydlení? Jak máte své bydlení zařízené, jaký styl preferujete?
Rozhodně promítá. Vážíme si starých věcí a nikdy nevyhazujeme to, co je funkční, ale snažím se pro to najít využití. Tak jako udržitelná móda je o tom, mít v šatníku pouze pár kusů oblečení, ale za to kvalitních, tak se snažíme stejně tak zařízenou i naši domácnost. Většina nábytku je z kvalitnějšího dřeva, které dlouho vydrží. Například postel a konferenční stolek máme z masivu. Většinu nábytku jsme pořídily z druhé ruky. Sedací souprava po rodičích slouží již 12 let a navíc vypadá stále jako nová a trendy. Kancelářské židle jsme zdědily po prarodičích a stále jsou funkční. Preferujeme spíše rustikální styl, kterým máme zařízen obývací pokoj a ložnici. Pracovnu tvoří naopak minimalistický nábytek.