Kategorie

Přestěhujte se v létě na terasu

Přestěhujte se v létě na terasu
Také jste podlehli letošnímu trendu, který velí otevřít dveře a okna městských bytů a pustit do nich trochu přírody? S balkónem nebo terasou je to tak snadné. Poradíme vám, jak si letošní sezónu na terase užít ve vlastním stylu. Bude to ekologicky, pohodově nebo společensky?

Každý máme jiný styl a tak si nemůžeme balkón zařídit všichni podle stejného katalogu. Buďte osobití a u druhých se jen inspirujte. V našem článku přinášíme hned tři typy na zvelebení svého letního sídla. Vsadit můžete na živé rostliny ale také na působivé zahradní dekorace. Čtěte dál!

Ekologie má zelenou

Kdo má blízko k ochraně životního prostředí, přizpůsobuje svůj životní styl tak, aby za ním zůstala co nejmenší ekologická stopa. Třídíte odpad, kupujete lokální produkty a co dál? Zkuste také něco užitečného produkovat třeba právě na svém balkóně. Pokud rádi kutíte, určitě se rychle nadchnete pro domácí pěstování bylinek, nenáročné zeleniny i drobného ovoce. Komu připadají bazalka a keříková rajčata málo, může se dokonce pustit do kompostování vlastního biologického odpadu z kuchyně a bylinkové zahrádky. Vzniklý kompost za pár týdnů a měsíců použijete na další pěstování. Tento koloběh nadchne každého milovníka přírody a snadno se ve svém malém balkónovém království zabydlí od jara do podzimu. Stále bude co dělat.

Soukromí a relax

Máte náročné zaměstnání a večer chcete doma hlavně odpočívat? Přesuňte se v létě na terasu. Že není moc útulná a je na ni vidět od sousedů? To ale lehce změníte. Začněte zelení, která vám pomůže načerpat novou energii. Na větší terasu se hodí zakrslé konifery i ovocné stromky. Záleží jen na vás, čemu víc fandíte. Stromy zasaďte do vhodně velkých nádob a rozmístěte tak, aby stínily zvědavým sousedům ve výhledu. Pokud máte jen malý balkón, stejnou službu vám udělají i popínavé rostliny. Břečťan nebo psí víno se vám budou ochotně šplhat po zdi. Do prostoru se pak víc hodí třeba plamének nebo lichořeřišnice. Novou rostlinku společně s pevnou oporou přistavte do toho koutu balkónu, odkud je k vám nejvíc vidět. Rychle rostoucí popínavky vám už za pár týdnů vytvoří příjemné soukromí. K relaxaci potřebujete pohodlí. To si můžete užít v zahradní lenošce s měkkými polštáři nebo si na terasu přineste oblíbený sedací vak. Aby byla idylka dokonalá, chce to ještě pár drobností. Za letních večerů si posezení zpříjemněte decentním osvětlením. Lampička se svíčkou nebo nenápadná solární lampa navodí tu správnou atmosféru. Pokud máte rádi drobné nápadité detaily a přemýšlíte o nákupu nějakých zajímavých zahradních dekorací, pořiďte si třeba pítko pro ptáky. Když budete dlouho tiše sedět, třeba nějaký přiletí.

Stylově a se společností

Pokud milujete společnost svých přátel a často je hostíte u sebe doma, otevřete jim dveře i na svou terasu a připravte stylovou zahradní párty. Jestli je vaše teráska spíše skromnějších rozměrů, bojujte o každý centimetr. Bez rostlin se venku neobejdete, zkuste je ale sázet do výšky. Truhlíky, květináče a sázecí kapsy zavěste na zábradlí a přichyťte k volným zdem. Na zemi tak uvolníte kýžený prostor pro židle, stůl a zahradní gril. Ten na správné venkovní párty nesmí chybět. Styl pak dolaďte originálním venkovním osvětlením, pohodlnými polštářky a nezapomeňte ani na hudbu nebo zvukovou kulisu v podobě zvonkohry rozhoupané ve větru. 

ab
ab
ab
ab
ab