Kategorie

Přestavujeme bytové jádro

Umakartové bytové jádro v panelovém domě tvoří srdce bytu. Jednou z jeho nejčastějších úprav bývá nahrazení nevyhovujícího umakartu zděnými příčkami.
Stále častěji je součástí inzerátů na prodej bytů upozornění, že mají zděné jádro. Lidé žijící v panelových domech (odhadem je to jedna třetina české populace) si snaží své byty co nejvíce zkulturnit. Kromě estetického povýšení panelákového bytu je důsledkem vyzdění jádra často i zvětšení prostoru. Odborníci tvrdí, že rekonstruovat vyzděním se dá každé bytové jádro.

Možné řešení společného prostoru koupelny a WC – celá místnost působí vzdušně a pohodlně

Jak postupovat?

K vyzdění bytového jádra je možné použít dva technologické postupy. Základem klasického postupu, tzv. mokrého, je odstranění umakartového jádra, veškerého vybavení a rozvodů. Nové příčky jsou z cihel nebo tvárnic. Druhou možností, tzv. suchou, je postavit příčky ze sádrokartonu. Tento postup je oproti prvnímu levnější, rychlejší a jednodušší – trubky se prostě skryjí v příčce. Někteří kutilové si zcela jistě vystačí sami, obecně se však doporučuje zadat realizaci specializované firmě. Kromě toho, že by měla být rychlejší než práce svépomocí, poskytnou vám nezbytnou záruku na vše, co udělají. Mnohé z firem nabízejí i trojrozměrnou počítačovou prezentaci.

V koupelně oddělené od WC je dostatek místa pro velké umyvadlo

Stavební povolení

Bez ohledu na zamýšlený způsob přestavby je stavební povolení základním předpokladem rekonstrukce, která je významnou změnou v bytě. Součástí povolení musí být projekt nového bytového jádra. Nejlépe si projektanta vyberete na základě osobního doporučení někoho, pro koho už pracoval a byl spokojen. Počítejte, že na povolení budete čekat obvykle několik týdnů. V případě, že chcete povolení obejít, mohla by se vám rekonstrukce navýšit o pokutu až do výše 25 tis. Kč. Další týdny budete po dokončení čekat na kolaudaci.

Čemu věnovat pozornost?

Než se do rekonstrukce pustíte, pečlivě zvažte, co vlastně chcete, jak by to mělo vypadat a co všechno v koupelně chcete. Zda vanu a jakou (malou, větší, sedací, rohovou…), nebo sprchový kout. Zda bude koupelna společná s WC, nebo oddělená (doporučuje se tato varianta), jestli chcete ve společném prostoru i bidet. Rekonstrukce bytového jádra není nijak levnou záležitostí – i ty nejlevnější se pohybují kolem 80 tis. Kč. Chcete-li něco ušetřit, porovnejte cenové rozdíly mezi obkládačkami, vanami, sprchovými kouty, bateriemi a sanitární keramikou našich a zahraničních výrobců. Při zachování kvality zaplatíte za ty zahraniční většinou mnohem víc.
ab
ab
ab
ab
ab