Kategorie

Překvapivě dostupná krása - popínavé rostliny

Uvažujete o tom, že naprosto změníte vzhled vašeho domu? Brání vám v tomto úmyslu nedostatek finančních prostředků? Nevadí, existuje způsob, jak změnit vzhled stávající fasády za cenu, která příjemně překvapí!

Bezesporu levným a esteticky zajímavým způsobem je vylepšení stávající fasády vašeho rodinného domu zelení. Zelené popínavé rostliny jednak mohou zakrýt určité stavební nedostatky, ale navíc dům přirozeným způsobem oživí, nemluvě o jejich praktických a ekologických schopnostech.

Zeď nenaruší, spíše naopak

Jestliže se rozhodnete pro tento typ oživení vnějšího vzhledu fasády, buďte připraveni na záporné argumenty okolí, kterými vás bude chtít od záměru odradit. Jejich nejčastější argumenty budou upozorňovat na vzrůstající vlhkost zdiva, možnost opadávání omítky, na prorůstání kořenů do zdí domu, a tím narušování jeho statiky, na utržené okapy a v neposlední řadě na zvýšení výskytu hmyzu a hlodavců v těsné blízkosti domu. Nenechte se ale těmito námitkami znepokojit, odborníci a výzkumy jim totiž nedávají za pravdu. Často strašidelné předpovědi se sice mohou vyplnit, ale to jen v případě, pokud zvolíte nevhodný druh rostliny na již narušenou zeď. Naopak při správné volbě dokáže zelená hmota stěnu nejen oživit, ale i účinně chránit, a tím její životnost naopak prodloužit.

Porostou samy, nebo s oporou?

Obecně platí, že k ozelenění fasády jsou vhodné víceleté rostliny. Ty dělíme se na dva druhy. První jsou rostliny schopné se přidržet stěny svépomocí, druhé ke svému růstu potřebují oporu. První skupina rostlin se přichytává pomocí úponků přímo na stávající fasádu, druhá roste po připravené opěrné konstrukci. Tato konstrukce by měla být odnímatelná, což oceníte při údržbě fasády. Konstrukci porostlou rostlinami opatrně posunete a po skončení práce opět připevníte na původní místo.

Výhody fasády s popínavými rostlinami

• minimální finanční náklady na pořízení • zakrytí drobných stavebních nedostatků • zvýšení estetické hodnoty fasády • snížení nákladů na energii • uplatnění ekologické funkce rostlin

Stále zelené, nebo opadavé?

Když se chcete těšit pohledem na zelenou fasádu po celý rok, zvolte si tzv. stálozelené druhy popínavých rostlin. V našich zeměpisných šířkách připadají v úvahu brsten, zimolez a všem dobře známý břečťan, který je nejtradičnější rostlinou používanou k tomuto účelu. U opadavých druhů zase převládá přísavník pěticípý nebo trojlaločný s krásným červeným vybarvením listů v podzimních měsících.

Nákup za babku!

Nákup rostlin nebude pro vaši peněženku žádá pohroma. Průměrně je zapotřebí 3–5 kusů rostlin na deset metrů dlouhou stěnu. Jeden kus rostliny stojí podle druhu 15–25 Kč. Je tedy zřejmé, že za každých deset metrů stěny zaplatíte kolem 100 Kč. Další náklady vás budou čekat jen v případě, kdy budete pořizovat opěrnou konstrukci pro popínavé rostliny. Šikovný domácí kutil si ji však může zhotovit sám, a to s minimálními náklady.

Ušetříte i za energii

Listy popínavých rostlin vytvářejí nejen esteticky hodnotné plochy, ale také stěží průchodnou vrstvu pro srážkovou vodu. Zelený kabát dokonce výrazně snižuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a brání rychlému ochlazování. Odborná literatura pak mluví o 10–30% úspoře nákladů na spotřebovanou energii za topnou sezónu. Při neustálém růstu cen energií to přinejmenším už stojí za úvahu! Pokud vás ani tato fakta nedokáží přesvědčit, poohlédněte se kolem svého okolí a zeptejte se na zkušenosti těch, kteří si fasádu z popínavých rostlin pořídili už před časem.

Rady a tipy

• Neopadavé druhy popínavých rostlin vysazujte na severní stranu z důvodu jejich lepší tepelné izolace, dokonce mohou působit jako větrolam. • S vysazováním začněte na jaře nebo na podzim. Rostliny umísťujte asi 40 cm od základů stěny. • Na větší plochy používejte samopnoucí rostliny, naopak na menší se hodí rostliny rostoucí po opěrné konstrukci. • Nenechávejte rostliny přerůstat na sousední pozemky a stěny. Nedopusťte jejich vrůstání do elektrického, telefonního či jiného nadzemního vedení. • K ozelenění vlastní fasády zpravidla nebudete potřebovat žádný souhlas stavebního úřadu.

ab
ab
ab
ab
ab