Masopust je čas rozpustilého veselí a hodování: Zažeňte zimní chmury v průvodu masek na Vísecké rychtě v Kravařích!
V církevním kalendáři vyplňuje masopust liturgické mezidobí mezi Vánocemi a předvelikonočním půstem. Nejvýstižněji jej charakterizovala Jiřina Langhamerová: „Čas veselosti, zábavy a někdejší programové bezstarostnosti, kdy výjimečně neplatily předpisy o chování či přímo postní újmě lidí. Naopak. Čas tradičně chápaný jako antipůst. Období požitků a hodokvasů s pojídáním tučného masa a koblih zlátnoucích v oleji. Jídlo, pití, zpěv a tanec jako řečiště veselosti, uzavřené mezi dvěma břehy postů, Vánoc a Velikonoc.“
Masopust na Vísecké rychtě: veselí a tanec
Nesnesitelně dlouhou zimu prozáří Masopust
V lidovém prostředí je toto období provázeno řadou zvyků a obyčejů, které se ve většině případů týkají blížícího se jara a začátku polních prací. Přiblížit dnešnímu člověku způsob života, řemesel, kultury i náboženství a s ním spojených zvyků a obyčejů našich předků na vesnici je cílem akce s názvem Masopust na rychtě.
Masopust na Vísecké rychtě 2008: průvod masek
Již šestý ročník masopustu na rychtě láká na oblíbený program
Akci pořádá již pošesté Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v sobotu 21. února 2009 od 10:00 do 16:00 hodin v prostorách Vísecké rychty v Kravařích. Ve stálé expozici lidového bydlení, umění a architektury se návštěvníci seznámí s tradičními řemesly – zdobení perníčků, výroba svíček, paličkování a další. Ukázky klasických masopustních masek z muzea Eduarda Helda v Zákupech a další prodejní stánky. Masopust je obdobím veselí, radosti a hodování, a tak nebude chybět ani občerstvení v podobě jitrnic, jelítek a jiných zabijačkových pochoutek z řeznictví Staněk v České Lípě.
Masopust na Vísecké rychtě 2008: Masopustní hodování
Program Masopustu na Vísecké rychtě v sobotu 21. 2. 2009:
Ve stálé expozici lidového bydlení, umění a architektury se návštěvníci seznámí s tradičními řemesly – zdobení perníčků, výroba svíček, paličkování, drátování či frivolitkování. Ukázky klasických masopustních masek z muzea Eduarda Helda v Zákupech a další prodejní stánky.
Masopust na Vísecké rychtě 2008: Masopustní rej na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy
Masopust je obdobím veselí, radosti a hodování, a tak nebude chybět ani občerstvení v podobě jitrnic, jelítek a jiných zabijačkových pochoutek z řeznictví Staněk v České Lípě. V 11:00 a 13:00 hodin vystoupí Folklórní soubor písní a tanců HORAČKY. Ve 14:00 hodin masopustní průvod obcí, který připravili žáci ZŠ Kravaře
Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy - pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě
Z minulých ročníků Masopustu na Vísecké rychtě
O tom, že se Masopust na Vísecké rychtě stal již tradiční stálicí a oblíbenou akcí svědčí svědectví z minulých ročníků. V loňském roce masopust přilákal a pobavil na pět stovek návštěv níků, jak říká zpráva o onání loňského ročníku masopustu: I přes mrazivý vítr a chladné počasí se venku stavěly prodejní stánky, uvnitř se chystalo občerstvení a v expozici předvádění tradičních řemesel. První návštěvníci dorazili již před 10 hodinou a během dne jich na rychtu zavítalo přes 500. Více jak stovka návštěvníků přišla v masce.
Masky i tradiční řemesla k masopustu patří
Všechny příchozí vítala nazdobená rychta. Návštěvníci si kromě stálé expozice mohli prohlédnout výrobu svíček, zdobení perníčků, frivolitkování (technika vytváření krajek pomocí dvou speciálních člunků), drátování a paličkování. Zakoupit si mohli např. výrobky z drátů, květinové dekorace, sýrové pochoutky, hračky, bylinné čaje, knížky, keramické a jiné dárkové zboží, med či malované perníčky. Uvnitř rychty byly vystaveny staré masopustní masky, které ochotně zapůjčil pan Zdeněk Rydygr.
Masopustní rej masek na Vísecké rychtě v Kravařích 2008
Masopust, to je hlavně bohaté hodování a bujará zábava
Protože šlo o masopust nemohlo chybět ani občerstvení, které bylo nachystáno v prostorách chléva. Občerstvení letos poprvé zajišťovalo Řeznictví Pavel Staněk z České Lípy. Zde si všichni mohli dle libosti dát jitrničky, jelítka, tlačenku, prdelačku, guláš či ovar. Díky sponzorskému daru od pivovaru Svijany bylo mastnotu i čím zapít. Pro zimomřivé byl připraven čaj, káva, grog, punč a horká medovina. Nechybělo ani sladké pečivo a preclíky.
Masopustní rej masek na Vísecké rychtě 2008: Průvod masek si užívají hlavně děti
Masopust uzavírá divoký průvod masek městečkem
Před 11 hodinou se návštěvníci přesunuli do hlavní světnice, kde se již ke svému prvnímu pásmu chystal folklórní soubor písní a tanců Horačky. Horačky na rychtě vystupovaly již počtvrté a tak se zde cítí skoro jako doma. Své první pásmo zaměřily na představení svého souboru a akce loňského roku. S druhým pásmem vystoupily následně ve 13 hodin opět v prostorách světnice. Poprvé se zapojila i základní škola Kravaře, která připravila průvod masek.
Hudba na Masopustu na Vísecké rychtě v Kravařích 2008
Průvod vyšel úderem poledne od školy přes náves a odtud na Víseckou rychtu. Na řadě míst, včetně rychty, měly masky drobná pásma říkanek a básniček, týkajících se masopustního času. Celý průvod se setkal s kladným ohlasem všech přítomných. Masopust se vydařil opravdu velmi dobře a tak Vás rádi všechny uvítáme na ročníku 2009.
Masopust na Vísecké rychtě ukáže i tradiční řemesla: zdobení perníčků
Ať z Prahy nebo Liberce či Ústí na Labem, do Kravař je kousek , tak neváhejte! Pobavte se na tradiční lidové taškařici a užijte si letošní Masopust na Vísecké rychtě.
Pozvánka na Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku v sobotu 21. 2. 2009
Podrobnější informace naleznete na webových stránkách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Máte otázky na organizátora úspěšných Masopustů na Vísecké rychtě? Pište otázky na Pracoviště etnografie a dokumentace památek, vedoucí Vísecké rychty - Bc. Jaroslav Slabý