Kategorie

Předvánoční atmosféra do každého domu a bytu

Zanechejte stres v práci a užijte si blížícího se adventního období. Klid ocení vaši blízcí a vy se vrátíte zpět do dětských let.
 

Advent - předvánoční čas ke zklidnění a zamýšlení

Pracovat doma po práci je trend  většiny dnešních mladých úspěšných manažerů. Částí bytů či domů jsou často přeměněny v kanceláře a pracovny. Tam však jejich obyvatelé nejsou volní nýbrž svázáni pracovním duchem. Zkuste před vánočními svátky trošičku zvolnit a upravte si podle toho také svůj byt. Vypněte stále bzučící počítače, tiskárny a zkuste se na chvíli odreagovat například výrobou ozdob na okno.

Skupinová terapie - výroba vánočních ozdob

Mnohým lidem to může přijít směšné, ale workoholismus začíná být pro část populace nebezpečným  trendem. Netrpí však jen prací posedlý člověk, ale hlavně jeho rodina. Ve Spojených státech amerických začali pro úspěšné manažery pořádat kurzy a semináře, kde se tito lidé zbavují stresu a potřeby neustálého pracovního vytížení. Skupinové terapie obnáší právě v době svátků výrobu ozdob, zpívání koled či obyčejného lidského vyprávění.

Začněte u dětí a dopřejte jim pocítit kouzelnou vánoční atmsféru

Jen špatní rodiče by okrádali děti o přítomnost kouzelné atmosféry Vánoc. Není nad vánočně vyzdobený byt, který projde peripetií úklidů. Zkuste si pro své nejmilejší připravit ozdoby, které jim v jejich nepřítomnosti vylepíte nejen na okna, ale také po celém pokoji. V dnešní přetechnizované době udělá na děti také překvapivě příznivý dojem ulomená větvička borovice či smrčku, na kterou zavěsíte jednu baňku či jinou ozdobu.
 
Děti se každé ráno probudí a v pokoji prosyceném vůní větvičky si vzpomenou, že se blíží krásné období, kdy si lidé dávají dárky a jsou k sobě více laskaví.
 

Vánoční tradice

(Nejen) kvůli dětem byste měli dodržovat v předvánočním bytě tradice. Nejedná se tedy pouze o úklid a větvičku s baňkou na stole, ale též o přípravu vánočního stromku. Udělejte změnu a neposlouchejte rádio či televizi, ale pusťte si svoji oblíbenou relaxační hudbu.

Mít tak klidný kout - a nejen o Vánocích

V každém domě či bytě je oblíbené místo dětí. Stejně tak si i dospělí najdou oblíbené místečko, kde se cítí  pohodlně a bezpečně. Udělejte si ve svém teritoriu také Vánoce. Obujte se do teplého oblečení a třeba jen chvilku zírejte z okna, jak padá sníh. K tomu popíjejte dobrý čaj, grog či svařené víno. Udělejte si jednoduše chvilku na sebe. Zahoďte starosti, které nejsou mnohdy významné a brání vám klidně usnout.
 
„Vzpomínám si na svého otce, který si vždycky v zimě sedával do svého rohu v obývacím pokoji, zapnul si gramofonovu desku se Sinatrou a rozsvítil si akvárium s rybičkami. Při pohledu na plavající rybky za tiše hrající melodie pěvecké legendy vždy usnul. Nedělal to často. Jen ve chvíli, kdy mu bylo hodně dobře, anebo naopak ve chvíli, kdy se cítil unaveně. Bezstarostný či antistresový spánek mu pomáhal přečkat depresivní období zimy. Nám, dětem, maminka vždy říkala, abychom nechali tatínka odpočívat,“ vzpomíná Mojmír Janiš. Sám to dělá obdobně a i když se mu málokdy podaří usnout, tak při pohledu do akvária vidí nejen svého otce, ale také své dětství.
 

Vůně cukroví či vanilky k vánočním domovům patří

K vánočním svátkům patří různé vůnězcela neodmyslitelně. Péct cukrovinky z důvodu vytíženosti nebo přísné diety, však nemůže každý. Přesto je čich nejvýznamnějším vjemovým faktorem. Není nic jednoduššího než si v obchůdku s relaxačním zbožím zakoupit vonné tyčinky anebo svíčky s vanilkovou nebo anýzovou vůní. Je jedno, že cukroví nejíte, anebo že si je kupujete. Váš domov bude vonět jako kdysi a vy se vrátíte o pár desítek let zpět. Zřetelnou vůni budou vnímat také vaše adventní návštěvy či vaši sousedé.

Hřejivé světlo adventních svíček

K vůním neodmyslytelně patří zrak. Hořící svíčka příjemně prosvítí pokoj a kromě toho, že vydává subjektivní pocit tepla, upoutává pozornost. Oči hledící do ohně jsou na základě psychologických poznatků také tím, co má tu moc vracet nás dospělé  do dobrých časů minulých. Svíčku si můžete zapálit také v pracovně. Vždy však dbejte na to, aby od ní nevzplanula záclona či nějaký předmět v okolí. Tragédiím vzniklým z relaxace  při zapálené svíčce se dá zabránit obezřetelností.

Horujete vánočním blikajícím oknům?

Pro někoho jsou blikající okna domů v čase Vánoc něčím ohavně nevkusným, někdo se  naopak  právě na neonovou vánoční atmosféru těší. Jsou-li vánoční blikající řetězy právě tím vaším šálkem kávy a pokud máte doma certifikované a kvalitní svítící ozdoby do oken, tak je klidně vyndejte z hloubi skříní. Nemusíte v době zdražování elektřiny svítit nepřetržitě, ale během měsíce párkrát zapnuté blikající obrazce na okně vám také připomenou, že se máte vánočně naladit.

Adventní zamyšlení a radost Vánoc

A také se na chvíli zastavit. Zamyslet se nad sebou a svým žitím, vzpomenout na blízké a známé. Vždyť právě o vzpomínkách, bilancování a plánování a radosti vánoční svátky jsou.

Pracovní prostředí nalaďte také vánočně

Uvolnit se na konci roku mohou lidé nejen doma, ale také v práci. I když v mnohých firmách bývá situace před koncem roku hektická, tak si lze upravit kancelář či pracovnu také vánočně.
Šéfovi jistě nebude na stole vadit váza s větvičkou zlatého deště, anebo zapálená vonná svíčka. Návštěvníci kanceláře naopak toto ocení a uvědomí si, že by si podobně mohli navodit atmosféru ve svém bytě či domě. V mnoha firmách na lidi čekají u vstupu vánoční stromečky či dokonce vánoční osvětlení.
ab
ab
ab
ab
ab