Kategorie

Představujeme Design centrum České republiky

Patnáct let své existence letos slaví Design centrum České republiky. I když nejste špičkovými odborníky na design, přesto můžete využít nabízeného servisu nebo se stát účastníky některé z četných akcí, které Design centrum pořádá.
Zřizovatelem Design centra České republiky je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Sídlem Centra je Brno, další pracoviště se nachází rovněž v Praze. Převážná část činnosti Design centra je pojímána jako odborná služba veřejnosti. Činnost organizace spočívá v práci na úseku soutěží, hodnocení, expertíz a Programu design. Centrum dále pracuje na úseku publicistiky, výstavní činnosti, informačního servisu či public relations, poskytuje ke konzultaci knihy ze svých knihoven a spolupracuje s partnerskými organizacemi.

Ukázka z vernisáže výstavy Design magický aneb vynikající výrobky desetiletí

Aktivity Design centra

V úseku hodnocení, expertíz a soutěží vypisuje Design centrum soutěže, které mapují stávající stav produkce českých výrobců a jejich spolupracujících subjektů. Kromě vlastních soutěží se orientuje i na vypisování konkurzů pro konkrétní zadavatele, které realizuje podle jejich požadavků. Stěžejní soutěží je Vynikající výrobek roku, která se koná pod záštitou Rady České republiky pro jakost. Další významnou mezinárodní soutěží je Mladý obal, který podporuje i Mezinárodní sdružení grafických designérů, a program Design vycházející z dohody o realizaci programu podpory malého a středního podnikání. V oblasti výstavnictví připravuje v pražské a brněnské galerii celou řadu výstav, organizuje popularizační přednášky pro veřejnost a odborné semináře, podílí se na putovních výstavách o designu v galerijních prostorách českých měst či zahraničních institucí. S touto činností jde ruku v ruce příprava katalogů k výstavám a výroba audiovizuálních pořadů, které jsou promítány při příležitosti pořádání výstav.

Andělské trouby, osvětlení v kostele sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem prezentované na výstavě Design centra s názvem Český interiér 2004

Kontakty aneb může se hodit

Na pracovištích v Brně a Praze jsou poskytovány základní informace o designu s ohledem na potřeby podnikatelského sektoru, designérů, studentů odborných designérských škol a veřejnosti. Na obou pracovištích Centrum provozuje odborné knihovny, které disponují odbornými publikacemi o designu, potřebám čtenářů slouží rovněž česká i zahraniční odborná periodika.
Kontaktní adresy: Design centrum České republiky Radnická 2, 60200 Brno www.designcentrum.cz e-mail: design@designcentrum.cz
Pracoviště Praha Galerie DC ČR v Praze Jungmannova 30-Mozarteum, 11000 Praha e-mail: vok@designcentrum.cz
ab
ab
ab
ab
ab