Kategorie

Předsíň: Stručná vizitka vaší domácnosti

Předsíň by při úvahách o návrhu, přestavbě nebo lepším uspořádání bytu rozhodně neměla stát stranou. Je vizitkou majitele a místem, kde se tvoří první dojem z celé domácnosti.
 

Co je na tom průchozím odkladišti bot a kabátů tak důležitého? Kromě toho, že předsíň zachycuje teplo v bytě i nečistoty zvenčí, zásadně také ovlivňuje pocit, s nímž budeme vstupovat do dalších místností. Vstupní prostory, jakkoli bývají často opomíjeny, jsou zkrátka první stručnou zprávou o celé domácnosti a my bychom se měli snažit, aby byla co nejpříjemnější.

Bez čeho se v předsíni neobejdete

- Odolná podlaha z vhodného materiálu - Zrcadlo na celou postavu (s minimální šířkou 55 cm a horní hranou ve výšce kolem 180 cm) - Předsíňová skříň, vestavěné skříně nebo soustava věšáků - Botník, nemáte-li v bytě pro boty jiné úložiště - Užitečné drobnosti: lžíce na obouvání, věšák na klíče, koš na deštníky

Ať už máte předsíň velikosti telefonní budky, nebo naopak prostornou vstupní halu, měl by celý prostor být světlý nebo dobře osvětlený, působit přívětivě a pro návštěvníky lákavě. Jak na to?

Vymalujte vhodnými barvami

Množství barevných kombinací a nápaditých stylů je i v případě předsíně obrovské a záleží na vašem vkusu. Zvolený styl by ovšem neměl být v rozporu s ostatními místnostmi. Světlejší veselé barvy předsíň rozzáří. Prostorově úsporné předsíně opticky prohloubí rozměrná zrcadla na jedné ze stěn či na skříni nebo tapeta či výmalba se světlými a svěžími odstíny na stěnách, bílým stropem a tmavší podlahou. Úzká chodba se rozšíří díky světlejší barvě delších stěn a tmavší barvě krátkých stěn na jejích koncích.

Pořádně svou předsíň rozsviťte

Protože většina předsíní postrádá okna a bývá dost tmavá, záleží na dobrém osvětlení. Můžete použít klasická stropní svítidla spolu s jemnějšími bodovými světly zabudovanými ve stropě nebo podél zrcadel, určenými pro přisvícení a orientaci v noci. O speciální atmosféru se postarají nástěnné svícny, praktickým řešením může být i světlík nebo světlovod. Místnost pomůže prosvětlit i odrazivý povrch vstupních dveří nebo prosklené dveře vedoucí do ostatních místností. Stejně poslouží také světlý nábytek. Nástěnné osvětlení dodá předsíni atmosféru. Předsíň příjemně rozzáříte spíš nepřímým osvětlením než ostrými žárovkami z klasických svítidel. U dlouhého půdorysu použijte více svítidel. Má-li místnost okna, neměla by být ničím zastíněna. Zvažte také použití mléčného skla nebo sprejů na sklo, zajišťujících alespoň částečné soukromí.

Podlaha musí něco vydržet

Do exponovaného a namáhaného prostoru, jakým je předsíň, vybírejte podlahovou krytinu zvlášť pečlivě. Materiál musí odolávat vlhkosti, nečistotám i poškrábání, může mít i vzor, aby na něm nečistoty nebyly příliš vidět. Hodí se protiskluzová dlažba, imitace dřeva, kvalitní lamináty nebo linoleum. Pocit měkkosti a pohodlí vytvoří běhoun, ne všechny koberce jsou ale pro předsíň vhodné. Vyhněte se PVC nebo korku. Také výmalba stěn by měla odolávat vlhkosti a otěru, vybírejte omyvatelné a lehce čistitelné nátěry.

Předsíň není skladiště!

Do stísněné předsíně se nesnažte vměstnat příliš mnoho nábytku, jinak bude působit přeplněně. Místo hluboké vestavěné skříně můžete zvolit mělký botník a soustavu věšáků, k vybavení ale někdy postačí i lavice s úložným prostorem nebo věšáky, stoleček a nad ním zavěšené zrcadlo. V boji o každý centimetr se vyplatí vyměnit klasické dveře do jiných pokojů za zasouvací. Při zařizování předsíně myslete na propojení s ostatními místnostmi. Použijete-li šatní skříně, mělo by v nich být místo na minimálně jeden svršek každého člena rodiny a pro případnou návštěvu. Děti nebo starší lidé ocení sedátko na obouvání.

Tipy pro příjemně působící předsíň

- Dbejte na dobré osvětlení, tmavá místnost odpuzuje. - Máte-li málo prostoru, vybírejte úsporný nábytek a udržujte jeho množství na minimu. Nejmenší průchozí prostor pro oblékání  nebo obouvání vsedě je 110 cm. - Vždy použijte zrcadlo, opticky předsíň rozšíří a prosvětlí. Pokud v něm budete kontrolovat svůj vzhled, nechte si před ním alespoň 55 cm místa. - Nehromaďte zde zbytečnosti a nedělejte z předsíně skladiště. - Pozor, dělená podlaha z více materiálů předsíň opticky zmenší.

Prvním, na co v mnoha bytech návštěvníci narazí, bývají hromady pohozených věcí, patřících do jiných místností. Nedělejte z předsíně skladiště! Dejte si práci a pro všechno kromě pár absolutně nezbytných kousků vymyslete vhodnější uložení. Pokud do předsíně snášíte před každou cestou ven stále tytéž drobnosti, vyhraďte si na ně krabičku, kterou si rovnou můžete při odchodu vzít s sebou.

Nezapomeňte na detaily

V předsíni budete potřebovat spoustu drobností, jako je obouvací lžíce, věšák na klíče, miska na mince nebo koš na deštníky. Osvědčí se i nástěnka. Často máme také dost místa na stěnách na pověšení obrázků nebo čas od času obměňované sady rodinných fotografií, které můžete pro zdůraznění nasvítit bodovými světly. V menším prostoru byste přitom měli používat rámy malých rozměrů, a naopak. Fotografie nebo obrázky v předsíni můžete bodově nasvítit. I předsíň může být nápaditě zařízenou místností, vyzdobenou různými dekoracemi. I zde ale přesně platí úsloví o tom, že méně někdy bývá více. Pamatujte, že předsíň není samostatný pokoj, a přemýšlejte o jejím vhodném propojení s ostatními místnostmi nebo chodbami. Ať chcete předsíň stylovou a reprezentativní, nebo spíše praktickou a překypující úložnými prostorami, nezapomeňte, že by především stále měla zajišťovat to nejdůležitější – snadné oblékání, zouvání a odkládání svršků.

 
ab
ab
ab
ab
ab