Předsíň ve dvou zónách
Při zařizování předsíně bychom měli myslet na dva základní problémy, které se v souvislosti s jejím fungováním jistě vyskytnou. Prvním z nich je využití – bude sloužit jako komunikační, odkládací a také jako převlékací prostor. Z těchto funkcí vyplývá, že je potřeba zajistit dostatečnou průchodnost místnosti, bezproblémový příchod a odchod, úložné kapacity a odkládací prostory. S tím souvisí také druhý kritický bod zařizování předsíně, a sice její rozdělení na dvě zóny – tzv. čistou a špinavou. Je jasné, že ne vždy se nám podaří vrátit se domů s tak čistými a suchými botami, s jakými jsme odcházeli. Také deštník tu a tam přináší problém kam s ním? Právě z těchto důvodů by měla být v předsíni vyhrazená plocha, kam lze špinavé, případně mokré věci odložit. Zóny lze také opticky oddělit, například použitím jiné podlahové krytiny.
Hra světel a barev
Jelikož předsíň bývá mnohdy velmi úzká průchozí místnost, je vhodné ji rozšířit alespoň opticky (pokud nám stavební materiály a uspořádání bytu nedovolí rozšíření skutečné). Fungujícím trikem jsou barvy. Pro rozšíření prostoru volíme světlé chladné nenápadné barvy, pro optické zkrácení podlouhlé místnosti pomůže natřít čelní zeď tmavšími odstíny. Opticky upravit vnímání předsíně nám pomůže také osvětlení (intenzita, rozmístění, počet svítidel) a vhodné umístění zrcadel.
Jaký nábytek do předsíně?
Nejen k účelnému ale i elegantnímu vybavení tohoto vstupního pokoje patří předsíňové, často vestavěné skříně. Máte-li štěstí, že vaše předsíň čítá okolo 20 m2, je vhodné zařídit ji různorodým nábytkem – komodami, skříňkami, botníkem – nesmíme ovšem opomenout, že by místnost měla i při velké rozloze zůstávat dobře průchodná. Pokud je ovšem úzká, volíme nábytek štíhlý a vysoký, popřípadě s výklopným systémem. Je vhodné využít každý kousek místa, a proto se můžete setkat s trojúhelníkovými policemi, podstropními vestavbami, v případě rodinného domku s využitím prostoru pod schody. Nejúčelněji ovšem samozřejmě poslouží právě vestavěné skříně, jelikož pro větší rodinu nestačí pouhý věšák se třemi háčky a patrový botníček. Rozlišujeme tři typy vestavěných skříní – ucelené, bez zadního panelu a policový systém s možností přimontovat přední dveře. Vestavěná skříň na míru umožňuje dobře skrýt velké množství bot, kabátů, ale i jiných příslušenství, pro které jinde v bytě nezbylo místo, čímž perfektně pomáhá udržet pořádek i v tak frekventovaném místě, jakým předsíň jistě je. Cenový odhad bohužel nelze stanovit, protože skříň je dělaná vskutku na míru, ať už jde o materiál, barvy či velikost a tvar. Pokud nebude součástí vaší vestavěné skříně i botník, pak jistě nesmí chybět jako další kus nábytku. Při jeho pořízení bychom měli opět dbát účelnosti, ale i dostatečné velikosti. Boty by v něm měly být uspořádány přehledně, ale zároveň tak, aby se neničily.
Od podlahy po strop
Posledním zastavením při pohlednu na reprezentativnost vaší předsíně by měla být vhodně zvolená podlaha. Nesmíme opomíjet fakt, že bude pravděpodobně velmi namáhaná, čemuž by měl materiál odpovídat. Volíme tedy odolné a na údržbu nenáročné materiály, jako lamináty, linoleum či dlažbu. Pokud jde o technické řešení předsíně, neměli bychom zapomínat na rozmístění vypínačů. Ty by měly být v této místnosti minimálně dva, u vstupních dveří a na opačném konci pokoje. Zkuste si tedy, zda vám tyto rady pomohou vylepšit a zútulnit vaši předsíň takovým způsobem, aby odpovídala označení „okénko do bytu“.