Strop jedině v bílé?
Kolik vašich známých nebo příbuzných má doma bílé stropy? Vůbec bychom se nedivili, kdyby odpověď zněla "Všichni". Přitom téměř neexistuje obytná místnost, ve které by se nedalo pracovat s barvou na stropě. Naopak je to jeden ze způsobů, jak prostor oživit, aniž byste do něj zasahovali příliš výrazným nábytkem nebo výzdobou. Dokonce i pokoj s nízkým stropem snese trochu strategicky umístěné barvy. Stačí ponechat stropu silný bílý okraj. Opticky pak bude vypadat jako pokračování stěny a propůjčí dojem výšky.
Žádný robustní nábytek v malé místnosti?
Tohle pravidlo je samozřejmě v základu rozumné. Nejeden malý panelákový obývací pokoj byl "udušen" nevhodně vybranou masivní sedací soupravou. Když se vyhnete používání zbytečně robustního nábytku v menších místnostech, pravděpodobně neuděláte chybu. Ale je tu jedno "ale": Někdy to zkrátka funguje. Chce to zkoušet, procházet obrázky na internetu a v časopisech o bydlení a přesně si naplánovat, jak byste si například svoji ložnici představovali. To, co by jinak byl nešvar, se může stát předností, hlavním tématem pokoje.
Nábytek musí být vždycky v jednom stylu?
Všechny židle z jedné sady, křesla stejná jako pohovka, hnědé knihovny, hnědý konferenční stolek... Že takhle vypadá většina českých domácností? Je to možné. Ale byla by to škoda. Zařízení přece nemusí vypadat, jako by vyjelo ze stejné výrobní linky. Dokonce ani není nutné přísně dodržovat jediný styl a zařídit interiér kompletně v biedermeieru, skandinávském stylu nebo japonském minimalismu. Pestrost se cení a působí útulně. Jenom si dejte pozor, je tenká hranice mezi kreativním nesouladem a nevkusem. Zkuste třeba u jídelního stolu použít různé židle ve stejné výšce, koupit textil s podobným vzorem v různých barvách a podobně. Ani nádobí nemusí tvořit klasickou jednotnou sadu pro osm lidí, stačí se držet jednoho základního estetického prvku, například barvy.
Hlavně neutrálně?
Váš byt není Švýcarsko. Neutrální barvy jsou sice bezpečné, ale taky mohou nudit, a vaší domácnosti na charakteru dvakrát nepřidají. Proto náleží k pravidlům, která je dovoleno porušovat, a někdy je to dokonce nutné. Pamatujte si, že pravidla vznikla tak, aby fungovala ve většině situací, nikoli za všech okolností. Logicky tedy přijde chvíle, kdy je vhodné neutrálním barvám zamávat a přivítat doma červenou, zelenou nebo modrou.
Co nejvíc přirozeného světla?
Ano, denní světlo ničím nenahradíte, ale někdy může věci spíš komplikovat. Pokud například máte nestandardní pracovní dobu, potřebujete se doma spoléhat hlavně na zatemnění a světlo umělé, které vám pomůže naladit se na ten správný denní rytmus. Za předpokladu, že se pravidelně dostanete ven ve dne, není nutné snažit se o co nejsvětlejší domov. Nastavte si světelné podmínky tak, jak vám vyhovují. Ostatně i umělé světelné zdroje se dnes dají vybrat a nastavit tak, aby přehnaně nenavyšovaly vaše účty za elektřinu.