Kategorie

Pravidla pro výběr osvětlení aneb noc jako den

Teprve osvětlením vstoupilo 19. století do moderní doby. Tak jako v tolika jiných technických novinkách zde časové prvenství drží Londýn, kde se v roce 1848 rozsvítilo první elektrické osvětlení. Do Prahy dorazila tato novinka v letech 1884 až 1886.
Od těch dob nás provází světlo nejen veřejné, ale i soukromé. Zapomínáme na dobrodiní toho, že můžeme kdykoli noc proměnit v den.

Světlo v bytě přispívá k celkově příjemné atmosféře bytu

Světlo do noci okno

Sortiment osvětlovacích těles je dnes tak rozmanitý, že bychom neměli svůj zrak zatěžovat nadměrnou akomodací čočky a měli bychom v prostorách bytu mít pravidelnou hladinu luxů. Vhodné je rozmístit osvětlení tak, abychom měli plynulé a rovnoměrné osvětlení po celém bytě a na místech, kde namáháme oči nejvíce (pracovní stůl, počítač, kuchyň), měli ještě lokální osvětlení. Zároveň by designem mělo světlo ladit s nábytkem a celkovým zařízením bytu.

Od stropnich k bodovým reflektorům

Poměrně málo často se využívají stropnice, které zejména v bytech, kde není příliš vysoký strop, šetří místo při zachování světelné efektivity. Jsou vhodné nejen do vstupních prostor bytu, ale mohou zaujmout i někdejší místo tradičních lustrů v pokoji. V oblasti lustrů je vkus obzvláště setrvačný, což je vidět na nabídce (je-li ovšem skutečně odrazem poptávky) osvětlení, je to často panoptikum nevkusu včetně skleněných „sasanek“ či pseudohistorických lustrů. K lokálnímu osvětlení jsou vhodné jak bodové reflektory, tak nejrůznější druhy stojacích či stolních lamp.

V oblasti stolních a jiných bytových svítidel je opravdu veliký výběr

Žárovka či zářivka

Je pravidlem, že pro dlouhodobé osvětlení jsou vhodné zářivky, kdežto tam, kde v krátkých intervalech často zhasínáme a rozsvěcujeme, jsou vhodné tradiční „edisonky“. Světlo, jehož zdrojem je inertní plyn, je účinné, ale má relativně dlouhou startovací dráhu. Světlo poskytnuté vláknem žárovky se rozsvítí téměř současně s otočením vypínače. Zářivkové světlo má také jiné světelné charakteristiky než žárovka, která sálá „domáčtěji“, proto se také zářivky dlouho, než se zabydlely i v našich interiérech, používaly hlavně v průmyslových halách či kancelářích. Ostatně utilitární charakter jim zůstal. V bytě je najdeme spíše v koupelně a pod kuchyňskou linkou než v obývacím pokoji. Ale i zde platí, že vynalézavost má přednost před rutinou a proč bychom nemohli mít zářivku třeba v obývacím pokoji. ¨
ab
ab
ab
ab
ab