Kategorie

Praha představuje český architektonický kubizmus

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera je možné v těchto dnech shlédnout výstavu s názvem "Český architektonický kubismus". Na návštěvníky zde čekají díla předních představitelů tohoto méně známého architektonického směru z Prahy, ale i jiných měst v České republice.
Výstava vznikla z iniciativy českého historika a teoretika architektury Zdeňka Lukeše za podpory Ministerstva kultury ČR a dalších partnerů. Soustředí se  na nejvýznamnější období let 1911 - 1914. Představuje prominentní osobnosti kubismu a jejich práce: Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola a Emila Králíčka. Na 33 panelech se návštěvníci seznámí také s kubistickým designem, nerealizovanými projekty i dalším vývojem po roce 1918. Černobílé fotografie, které jsou součástí výstavy, jsou dílem renomované fotografky Ester Havlové. K výstavě bude vydána i publikace v českém a anglickém jazyce. Brány výstavy se naposledy zavřou 11. února.

Jednu z mála realizovaných kubistických staveb najdete např. na Neklanově ulici v Praze

Krátká historie ojedinělého směru

Architektonický kubizmus je bizarní kapitolou v dějinách architektury. Vznikl v období evropské expresionistické architektonické moderny a právě Praha se na jistý čas stala jeho hlavím centrem. Ačkoliv jde o větev obecně označovanou za slepou (z četných návrhů bylo realizováno jen několik málo staveb), i dnes stále fascinuje a inspiruje milovníky umění na celém světě.
ab
ab
ab
ab
ab