Kategorie

Pracujete z domu? Nastavte si rutinu

Nečekejte, až na vás ta správná pracovní nálada jednoduše "sedne". Pracujete-li z domova pravidelně, budete jí muset trochu pomoci.

Být sami sobě supervizory je v mnoha směrech příjemné. Zároveň to ale znamená, že bude trochu problém donutit našeho "podřízeného" k větší pracovní disciplíně a odradit jej od prokrastinace. Přečtěte si, jak to udělat.

 

Bez úklidu to nepůjde

První a většinou také nevyhnutelný krok patří zároveň k těm nejméně příjemným. Neuklizený domov obvykle člověka demotivuje. Duševně se vyrovnat s chaosem, do kterého se vracíte jenom večer, není zase tak náročné, ale trávit v bytě celý den je něco úplně jiného. Začněte svým pracovním místem. Čistý stůl, srovnané dokumenty, všechny pomůcky na svém místě... Je nasnadě, že takový pořádek nevydrží věčně, ale po každém pracovním dni ukliďte alespoň zběžně vše přebývající, aby se chaos nehromadil.

Najděte svůj rituál

V tomto případě je speciálně řeč o rituálu, kterým váš pracovní den nebude začínat, ale naopak končit. Ptáte se, k čemu je to dobré? Rituál na konci dne budí pocit odměny, satisfakce za plodně strávený čas. Může jít o velmi jednoduchou věc, kterou si po většinu dne odpíráte v zájmu pracovního soustředění. Přečtěte si sloupky v novinách, na které jste dosud neměli čas, protože by vás příliš rozptylovaly, dopřejte si něco dobrého, co vyžaduje delší než pětiminutovou přípravu, a podobně.

Prokrastinujte vestoje

Když vám práce skutečně nejde od ruky a potřebujete přijít na jiné myšlenky, neuklidňujte se tím, že zůstanete sedět na svém místě a budete například jenom procházet sociální sítě nebo číst nesouvisející texty. Aby pročištění hlavy fungovalo, musíte pracovní místo na chvíli opustit. Vstaňte, udělejte si například pár dřepů, dejte prádlo do pračky nebo se chvilku věnujte jiné domácí práci. Pokud máte balkon nebo můžete jít na zahradu, udělejte to, nadýchejte se čerstvějšího vzduchu a kyslík vašemu soustředění pomůže.

Izolujte se

Pochopitelně vám neradíme, abyste kolem sebe postavili zástěnu nebo se v pracovně zamkli, jde spíš o pocitovou věc. Mnoha lidem například pomáhá pustit do sluchátek uklidňující hudbu a omezit tak rozptylující vlivy. Neméně důležité je izolovat se od přehnaných pracovních očekávání. Práce z domu často znamená, že si můžete připadat, jako byste byli v kanceláři neustále. Proto je zásadní nastavit si určité hranice, například nekontrolovat pracovní maily po páté nebo šesté hodině nebo vysvětlit pracovním kontaktům, že večer či o víkendu nechcete vyřizovat hovory, které nejsou soukromé, případně se netýkají krizové situace.

ab
ab
ab
ab
ab