Kategorie

Pracovní kouty v domácnosti aneb pohodlná práce z domova

Často si nosíte práci domů nebo pracujete z domova pravidelně? Pak asi také řešíte otázku domácí pracovny či pracovního koutu.

Pracovna v pohodlí domova

Pokud pracujete doma a máte k dispozici pracovnu, coby oddělenou místnost s veškerým zázemím, máte vyhráno. Je třeba zdůraznit, že takovéto řešení představuje skutečný luxus. Místo pro pracovnu se většinou najde ve větším rodinném domě či ve velkometrážním bytě. Ne každá domácnost však disponuje takovýmto prostorem. Prostorové možnosti většiny bytů bývají většinou poněkud omezené, obzvlášť jsou-li v rodině děti. Co dělat v případě, že zkrátka nějaké místo pro práci potřebujete a současně nedisponujete volným pokojem?

Pracovna dle Vašich představ

Zařídit si pracovnu podle svých představ i v podmínkách menšího bytu je možné. Ostatně této poptávce se výrobci nábytku již dávno přizpůsobili a nabízejí pro tyto případy variabilní řešení. Ideální místo pro pracovní kout bývá většinou v obývacím pokoji nebo v ložnici. Obývací pokoj nabízí přirozené propojení práce s rodinným životem a umožňuje využití pracovního koutu zejména večer, když ostatní členové domácnosti spí. Pracovní kout umístěný v ložnici je o poznání klidnějším místem pro práci doma, jeho úskalí však spočívá v jeho využití ve večerních hodinách. Druhý z partnerů může být totiž noční prací nepříjemně rušen ze spánku.

Kde doma umístit pracovní kout?

Možností, kam umístit pracovní stůl, kancelářské křeslo či židli a ostatní potřebný nábytek a doplňky, je spousta. Pokud to prostor místnosti dovoluje, je možné umístit nábytek pracovního koutu v podstatě kamkoli, dle možností dané místnosti. V případě, že nedisponujete takovou volnou plochou nebo si jednoduše nechcete ubírat prostor místnosti, nabízí se zde další zcela neotřelá řešení.

Několik řešení umístění pracovního koutu

Jednou z možností je výsuvný či výklopný pracovní stůl ukrytý uvnitř zdánlivě klasické skříně. V případě, že potřebujete pracovat, jednoduše otevřete skříň, vysunete či sklopíte desku pracovního stolu a můžete se vrhnout do práce. Ve chvíli, kdy se vysune pracovní stůl, funguje tento prostor jako plnohodnotná pracovna. Čekáte návštěvu a potřebujete více prostoru? Není problém, pracovní desku jednoduše zasunete zpět do skříně a celou tuto flexibilní pracovnu zavřete. Velkou výhodou tohoto řešení je skutečnost, že pracovní prostor nenarušuje ráz místnosti.

Pracovní kout v ložnici

V případě, že byste se rozhodli pro umístění pracovního koutu do ložnice, existuje pro vás jedno velice praktické řešení. Tím je umístění pracovního koutu pod vyvýšenou postel do patra. Takto „v patře“ nemusí být umístěno pouze jednolůžko, ale i celá dvojlůžková postel, navíc je pracovní kout opticky oddělený od „spací“ části ložnice. Vedle významné úspory místa, je toto víceúrovňové řešení praktické především v tom, že eliminuje nepříjemné ruchy, jako jsou hluk a světlo. A jak je to s využitelným prostorem? V případě vyvýšeného dvojlůžka pod postelí rázem vznikne pracovní prostor velký téměř 4 m2, což je dostatečný prostor pro pracovnu s veškerým potřebným zázemím.

Praktické rady od výrobců nábytku

Pokud si nejste jisti, nebojte se navštívit specializované prodejce nábytku. Ti se s podobnými situacemi setkávají velice často a jsou schopni vám navrhnout velice praktické a neotřelé řešení šité na míru přímo vašemu interiéru. Foto: www.thinkstockphotos.com

ab
ab
ab
ab
ab