Kategorie

Práce se sádrokartonem

Sádrokarton je produkt zhotovený ze sádry, papírových vláken a minerálních přísad. Má vynikající vlastnosti, práce s ním je poměrně jednoduchá a nezatíží příliš ani naši peněženku.
 

Sádrokartonové desky můžeme využít jak při stavbě nového domu, tak při rekonstrukci domu či bytu. Je vhodný na úpravu již stávajících stěn a stropů. Příjemné je, že většina stavebních úprav za použití sádrokartonu nevyžaduje stavební povolení.

Typy sádrokartonových desek

Základním prvkem sádrokartonových systémů jsou desky pro stěnové konstrukce. Vyrábějí se v tloušťce 9,5 mm, 12,5 mm a 15 mm, z nichž nejpoužívanější jsou střední tloušťky, tedy 12,5 mm. Najdeme i speciální desky s tloušťkou 18 mm, nebo desky určené k ohýbání nebo sloužící jako suchá omítka o šířce 6,5 mm. Standardní rozměry sádrokartonových desek jsou 1200 nebo 1250 mm na 2 000, 2 500, 2 600, 2 750 nebo 3 000 mm.

Nosné konstrukce

Pro stavbu nosné konstrukce můžeme použít dřevěnou konstrukci nebo kovové profily. Pro dřevěné konstrukce se používají hranoly a latě z jehličnatého dřeva. Systémové kovové profily jsou vyrobeny z ocelového tenkostěnného pozinkovaného plechu o síle 0,6 mm. Dodávají se v délkách sádrokartonových desek, tedy 2 500, 2 600, 2 750 nebo 3 000 mm. Výhodou je, že tyto profily již v sobě mají prostory pro snadné vedení rozvodů uvnitř příčky.

Důležitá izolace

Aby si prostor získal důležité akustické, požární a tepelně-izolační vlastnosti, nesmíme zapomenout na tepelnou izolaci. Nejpoužívanější je skelná nebo kamenná vata. K dostání bývá v rolích nebo v deskách. Konstrukci chráníme také před vlhkostí, a to použitím parotěsné a paropropustné folie. Parotěsná folie se používá tehdy, chceme-li zabránit vlhnutí izolace z par z místnosti. Parotěsnou folii pokládáme mezi sádrokarton a izolaci. Paropropustná folie nás naopak chrání před pronikáním vlhka zvenčí (např. pod střechou) a klademe již až za tepelnou izolaci.

Výztužné pásky

Výztužné pásky slouží ke zpevnění spojů mezi deskami. Oblíbené jsou samolepicí pásky. Nevýhodou je, že mohou být použity pouze společně s tmely na bázi sádry. Univerzálním řešením jsou pásky papírové, které jsou také nejpevnější.

Jaké tmely?

Tmely se používají na zakrytí nerovností a dírek například po hlavičkách šroubů a k začištění spojů mezi deskami. Rozlišují se tmely pro základní tmelení a poté pro finální úpravu. Tmely pro základní tmelení Tmely pro základní tmelení musí být především pevné a nesmí se tvrdnutím příliš propadat. K tomuto typu tmelení se používají tmely na bázi sádry. K dostání jsou jako suché, práškové směsi, které rozmícháme s vodou. Tmely pro finální úpravu U tmelů pro finální úpravu je důraz kladen především na estetiku, tedy v jak tenkých vrstvách je můžeme nanášet a jak hladce se dají obrousit. Pro tento typ tmelů se používají především tmely disperzní. K dostání jsou již hotové směsi připravené k okamžitému použití. Doba zpracovatelnosti se obvykle pohybuje kolem dvaceti až třiceti minut.

ab
ab
ab
ab
ab