Kategorie

Poznejte modulární svět bydlení - nový způsob ekologického stavění

(komerční sdělení) Ukážeme vám příklady modulárních staveb, které jsou ekologické, jejich výstavba je rychlá a přístavba zcela jednoduchá. Přitom nezatěžuje okolí nepořádkem, hlukem či odpady a její vzhled odpovídá nejnovějším architektonickým trendům.
 

K uvedení do problematiky modulární výstavby musíme nejprve vysvětlit její samotný systém. Pro tento účel jsme si vybrali firmu KOMA MODULAR, která se v Čechách dvacet let věnuje výrobě obytných modulů. KOMA MODULAR na ukázkách různých typů staveb deklaruje doslova rekordně krátkou délku výstavby, přičemž všechny uvedené stavby splňují náročné nízkoenergetické normy. Ale popořádku. 

Standardní rodinný dům

Standardní cihlový rodinný dům trvá postavit mnoho měsíců. Tzn., že pokud chcete rodinný dům z cihel, musíte mít velmi dlouho alternativu jiného bydlení, což se při dnešních nájmech výrazně prodraží. Zděná stavba by totiž měla přezimovat jako hrubá stavba a potřebuje vyschnout. Proto možná mnozí začínají uvažovat o dřevostavbě, která proces stavění zásadně zrychluje a celkové náklady oproti zděné budově snižuje až o třetinu. Přesto zrychlení výstavby je zejména ve fázi hrubé stavby. Pak i dřevostavba potřebuje proces dostavby a to od umístění oken a dveří počínaje, přes příčky, podlahy, sociální vybavení až po omítku a vymalování atd.  Je v celku jasné, že i ti nejrychlejší postaví cihlový dům ne dříve než za rok, dřevostavbu pak řekněme ne dříve než za 3 měsíce.  Je tedy nabíledni, že rychlost ve výstavbě je ekonomicky zcela zásadní faktor. Modulární stavba je zhruba stejně drahá jako dřevostavba, jenže rychlost její výstavby je ještě mnohem větší.

Modulární rodinný dům z Vizovic

 Rodinný dům z modulů dokáže vizovická firma na vaši parcelu postavit během jednoho týdne! To potvrzuje i Martin Hart z firmy KOMA MODULAR.  „Od samotného návrhu po realizaci uběhne jen cca 6 týdnů! Je to tím, že se vše vyrábí u nás ve fabrice a na místo stavby se přiveze již hotový dům, který tam pak pouze poskládáme. Ten už má v sobě postavenou koupelnu, záchod, rekuperaci, hotové podlahy, prostě vše, co hotový dům k nastěhování potřebuje “ vysvětluje Martin Hart. U větších staveb, jako jsou bytové domy, domy pro seniory, nebo i mateřské školky garantuje KOMA MODULAR dokončení stavby během 6 týdnů, přičemž od návrhu po realizaci neuběhnou více jak 3 měsíce. Když to srovnáme s jiným druhem výstavby, je to doslova neporovnatelné.

Ekologické aspekty modulární výstavby – moduly M3

 Rychlost ovšem nijak nesnižuje kvalitu či energetickou nenáročnost budov. Modulární stavby jsou srovnatelné s jinými nízkoenergetickými domy a mnohdy náročnými kritérii projdou lépe. KOMA MODULAR se jako první z tuzemských výrobců obytných modulů vrhla na výrobu nízkoenergetických M-trojek. Ty jsou vybaveny trojitým sklem, dokonalou izolací, ale také rekuperací a dalšími potřebnými prvky. Důležitý aspekt v „zelenosti stavby“ je ale i proces výroby. Vizovická společnost si na ekologičnost svých výrobků potrpí a tak veškeré odpady recykluje. To v konečném důsledku znamená, že veškerý případný nepořádek na stavbě je vyřešen již v továrně, kde je odpad recyklován.

Kvalitní architektura

Na závěr je možná dobré vyvrátit mýty o ne zcela hezké vizáži modulárních staveb. KOMA MODULAR stojí na spolupráci s architekty, kteří navrhují moduly podle přání klienta. KOMA MODULAR pravidelně vyhlašuje architektonické soutěže, jež otevírají nové architektonické možnosti modulárních staveb. Konečně na obrázcích ve fotogalerii to můžete posoudit sami.

ab
ab
ab
ab
ab