Jak to bylo dříve
I dříve se řešil u dřevostaveb stejný problém, lidé potřebovali zvýšit jejich odolnost. Zkoušeli dřevo namáčet například v mořské vodě nebo roztoku soli, natírali ho vápenatými nátěry, hliněnou mazaninou či volskou krví. Velký účinek to moc nemělo, stejně jako novější nátěry vodním sklem, které se používaly ještě za druhé světové války.
Současná doba
V dnešní době najdete na trhu tzv. intumescentní neboli zpěňovatelné nátěry, které se skládají ze tří vrstev. První nátěr, neboli základní, zajišťuje přilnavost na stěnu zahradního domku. Potom přichází na řadu hlavní nátěr, ten chrání ošetřené místo – v případě požáru napěňuje. Poslední nátěr plní převážně estetickou část, nabízí různé barevné rozlišení, takže váš zahradní domek bude mít přesně takový odstín, jaký požadujete. Princip protipožárních nátěrů spočívá v tom, že při požáru vznikne na zdi nehořlavá pěna, která má nízkou tepelnou vodivost. Při správné aplikaci nátěru získáte až patnáctiminutovou ochranu dřeva.
Nátěr musí být účinný
Aby vše fungovalo tak jak má, je důležitá příprava dřevěné plochy a následná aplikace nátěru. Pokud je zahradní domek na nářadí natřen ochranným lakem z dřívější doby, musíte se tohoto nátěru zbavit. Výjimkou jsou vodní nebo lihové roztoky proti dřevokaznému hmyzu či plísním. U protipožárních nátěrů je obzvlášť důležité, dodržovat všechny technologické postupy a doporučení výrobce. Pokud by se tak nestalo, může se stát, že nátěr nebude fungovat, tak jak by měl.