Kategorie

Povrchové úpravy betonů - grafický beton. 2. díl

Druhý díl seriálu povrchové úpravy betonů-grafický beton, přináší informace o současném využití betonu - grafickém betonu a jeho nových technologiích v moderní architektuře...
 

Beton základním materiálem při výstavbě

Beton je už po dlouhou dobu znám jako základní materiál pro výstavbu nosných, monolitických tuhých stavebních konstrukcí. V posledních letech je ale stále častěji uplatňován tak, aby zároveň plnil plnohodnotnou pohledovou funkci. V současné moderní architektuře je zpracování pohledového betonu žhavé téma. Beton má totiž výborné konstrukční vlastnosti a dá se ním dokonale pracovat, různě jej přetvářet a obnovovat.

Design by Samauli Naamanka - grass pattern (vzor trávy)

V dnešní době stále častěji přibývá projektů, jež na svém povrchu pohledového betonu využívají. Ať  se jedná o rodinné domy, či celé bloky domů, veřejné administrativní budovy až po garáže, mosty či vodní díla a dopravní stavby. Pohledových úprav betonu je celá řada. Je pravda, že v zahraničí je takovýchto staveb mnohem více, než u nás. Pomalu ale také v České republice staveb s povrchovou úpravou betonu přibývá.V technickém zpracování  betonu a jeho povrchových úprav se pomalu vyrovnáváme západní Evropě.

Nabídka povrchových úprav je šoroká

Dnešní nabídka povrchových úprav betonu je opravdu široká. Existuje spousta technik a kombinací při zpracování betonu a různé imitace betonu s širokou škálou vzorů a ornamentů napodobující dřevo či kámen, které dělají pohledový beton neobyčejným. Jedná se  o umělecké techniky zpracování jako je foto beton, grafický beton či barevný beton. V kombinaci se dřevem, sklem nebo ocelí mohou působit velice zajimavě. Využití najdeme jak v interiéru, tak v exteriéru.

Hämeenlinna Provincial Archive, Finsko  - grafický beton   

Grafický beton

Grafický beton je jednou z možných variant betonového povrchu s "novým" vzhledem a širokým využitím možností  betonu na fasádách budov. „Grafický“ beton je vyráběn přímo ve výrobnách prefabrikátů užitím speciálního filmu. Mezi hlavní představitele navrhářů vzorů pro garfický beton patří Samauli Naamanka, který pracuje pro finskou firmu Graphic Concrete. Samuli Naamanka je také autorem technologie výroby grafického betonu s užitím speciálního filmu.

Technologie Samauli Namaanky

Na povrch filmu se rastrovou formou otiskne požadovaný vzor, ten poté příjde do kontaktu s betonem. Ovšem místo tiskařské barvy se použije zpožďovač tuhnutí betonu. Vzor na povrchu betonu je vytvářen pomocí efektu kontrastu mezi světlým a hladkým povrchem betonu a povrchem betonu exponovaným -  vystaveným pozornosti. Po sejmutí folie s nezhydratovaným cementem vystupuje jemné kamenivo.

Na prostředí, kde je stavba umístěna záleží

Samozřejmě záleží také na tom, kde a  v jakém prostředí je stavba umístěna. V dnešní době se architekti snaží svá díla co nejvíce přizpůsobit krajinnému rázu, ve kterém je daná stavba zakomponována či tematicky tuto stavbu „vyšperkovat“ podle toho, čemu má sloužit. Jestliže chce architekt stavbu přizpůsobit věrně krajinnému rázu, nabízí se možnost využít široké škály vzorů, které imitují káměn či dřevo.
 

Asunto Oy Helsingin Siluetti- & Akvarelli, Finsko

 

Odborníci svým zákazníkům vycházejí vstříc

Odborníci, kteří se problematikou pohledového betonu zabývají, se zajisté snaží svým zákazníkům vyjít vstříc, jak jen je to možné. Textové reliéfy s nápisy dle přání zákazníka, fotografie vtištěné na povrchu, či různé vrypy a ozdobné motivy, tak s tím vším se můžeme setkat při zpracování betonu a jeho povrchu. Ovšem je velice důležité, předem si s architektem či projektantem dohodnout veškeré podrobnosti a specifikace předem, aby nedošlo následně k nedorozuměním a zákazník pak nebyl zklamán.

Zwembadsite - komplex moderních bytů, Leuven, Belgie

Nezbytné při zpracování je správně zvolená betonová směs. U drobných a jemných motivů a vzorů je zapotřebí pracovat s řídkou konzistencí betonu. Také je důležité důkladně umístit spáry při bednění, a poté beton hutnit po vrstvách. Používá se zde speciálních fólií, které vytvářejí motivy a ornamenty a dalších prvků, které dělají povrch zajímavým. Obvykle takto tuhne tři dny.
Foto. info: Graphic Concrete, www.graphicconcrete.fi
 
ab
ab
ab
ab
ab