Kategorie

Použijte bambus jako solitér do zahrady

V květináči je koupíte skoro všude. Ale věděli jste, že bambus může zdobit i středoevropskou moderní zahradu?
 

Japonci pojali bambus jako výrazný element, který dotváří charakteristiku celé kompozice – prostoru oživeného vodní plochou a osázeného různými květinami, dřevinami a trávami.

Výrazný univerzál

Svěží stálezelené olistění, impozantní stvoly a spousta barevných variet řadí bambusy mezi úžasně plastické rostliny, co se týče využití: můžete je vysadit jako solitéru k vodním plochám, do partie okrasných trav, ve vhodné nádobě je umístit na balkón, terasu či schodiště. Podle čínské tradice bambus symbolizuje nezlomnou poctivost, protože se ve větru sklání, ale neláme. Tato vlastnost vysokých bambusů je neocenitelná k vytvoření závětrné zóny k pergole nebo pro estetické zakrytí nevzhledného kouta zahrady. Stébla bambusů se vyznačují rychlým růstem a proto během několika let vyrostou v nádherné impozantní rostliny s minimálními nároky na péči. Největším problémem je správná volba zimovzdorného druhu, protože ne všechny bambusy jsou schopné bez úhony přežít zimu.

Bambus je po pár letech impozantní rostlina s minimálními nároky na péči

Na slunce, nebo do stínu?

Na trhu je snadno dostupným druhem bambus Fargesia, kterému se daří v polostínu a je ukázněný v růstu. Netvoří totiž podzemní výběžky, takže se nerozrůstá do okolí. K zahradnímu jezírku se hodí třeba pěkně košatá Fargesia murielae nebo elegantně vzpřímená Fargesia nitida. Všechny druhy Fargesií jsou zimovzdorné; přesto jim prospívá zimní kryt nebo přezimování v nevytápěné místnosti, třeba na chodbě. Volně vysazený bambus lze svázat a pokrýt rohoží, protože pro bambusy v zimním období sluneční svit a mráz představuje téměř smrtelnou kombinací. Dostatek slunce vyžadují vysoké druhy bambusů (dosahující až sedmimetrové výšky), které v krátké době vytvoří elegantní a bohatý porost. Bujnost se týká rozrůstání výběžkatých výhonů do plochy, proto je musíme omezovat vhodnou bariérou již při výsadbě. Z vyšších druhů bez problémů přezimují například některé druhy Phyllostachys  a jeho barevné varianty.

Aby bambusy rostly jako z vody • Při nákupu se všimněte jmenovky, případně se zeptejte jaké druhy bambusů vám mohou nabídnout • Ideálním stanovištěm je poloha s dostatkem vláhy a světla, chráněná před severními a východními větry. • Na půdu nejsou bambusy náročné, rostou dobře v mírně kyselé i neutrální půdě. • V období růstu vyžadují bambusy stálý přísun vláhy, trvalé zamokření však nesnášejí. • Hnojení kompostem a organickými hnojivy • Mulč chrání před rychlým vysycháním povrchu půdy, růstem plevelů, zimními mrazy a dodává rostlinám důležité živiny a humus.
ab
ab
ab
ab
ab