Kategorie

Potřebujete vybrat obklady do koupelny? Nezáleží jen na barvě

Máte možnost postavit si novou koupelnu nebo se právě chystáte na její rekonstrukci? Nezapomeňte, že při výběru kachliček nebo dlažby nezáleží jenom na tvaru a barvě.
Asi každému je jasné, že nové obložení koupelny znamená podstatný zásah do jejího charakteru, a proto tento krok stojí za pečlivé uvážení. Platí základní pravidlo, že obklady a dlažba se vybírá podle několika indicií, ale samozřejmě nezanedbatelnou roli hraje i váš vkus. Nezapomeňte, že obklady se pokládají na stěnu min. 12 mm z čehož vyplývá, že umakartové jádro svého bytu s nimi jen stěží zkrášlíte.
Stěna, na kterou chcete položit obklady, musí mít tloušťku alespoň 12 mm

Vybírejte s chladnou hlavou

Velkou výhodou při výběru obkladu či dlažby je skutečnost, že můžete navštívit hned několik realizací ve specializovaných prodejnách. Ihned získáte nejen potřebnou inspiraci, ale zároveň i přehled o nabízeném sortimentu tuzemských, popř. zahraničních výrobců. Jednou z podstatných vlastností dlaždic je barva střepu. Střep bývá pokryt glazurou, která vytváří samotný vzhled obkladu či dlažby. V případě, že se u světlejších obkladů nedopatřením odštípne horní glazura a střep je například hnědé barvy, bude poškození na první pohled velmi viditelné. Rovněž si dejte pozor, abyste koupili stejnou barvu – popř. odstín a velikost. Zkušenosti zákazníků říkají, že je při nákupu zboží nutné všechny údaje zkontrolovat. Může se totiž stát, že při manipulaci s krabicemi dojde k jejich promíchání – rázem tak donesete domů krabice s různými odstíny a velikostmi.

Počítejte s rezervou

Výška obkladů se v koupelně pohybuje až po strop nebo téměř ke stropu. Na podlahu se doporučuje používat větší rozměry dlaždic z důvodu optického zvětšení prostoru. V současné době se nejvíce používají obklady či dlažby v jednom odstínu, ale také výrazné barvy, které jsou doplněny tzv. listelami. Jedná se o ozdobné prvky, které mají jiný rozměr než základní obklad. Nejlevnější typy pořídíte okolo třiceti korun za kus, záleží však na jejich velikosti a zdobení.
Obklady a dlažba mají na vzhled celé koupelny rozhodující vliv, je nutné jim věnovat maximální pozornost
Spočítat si, kolik metrů čtverečních dlažby nebo obkladů budete potřebovat, vám asi nebude činit žádný problém. Při koupi vždy počítejte s rezervou. Obkladači doporučují mít nakoupeno o 5 až 10 % materiálu více, protože se může stát, že stejné obkladačky již neseženete.

Bezpečnost především!

Protiskluznost a otěruvzdornost jsou další vlastnosti, o které byste se měli při nákupu podlahových dlaždic zajímat. Odolnost proti otěru je určena stupni jedna až pět (PEI 1 až PEI 5), pro koupelnu vám postačí stupeň tři. V okolí vany nebo sprchového koutu si můžete nechat položit dlažbu s protiskluzovou úpravou, která vám zajistí větší bezpečnost.
Provedení obkladů a dlažby svěřte odborníkům, ti si poradí i s komplikovanějšími vzory a kombinacemi

Obklady na klíč

Zavedená společnost vám doveze materiál až na místo, poskytuje poradenství v oblasti obkladů a dlažeb, má pestrou nabídku spárovacích tmelů a lepidel nebo dalších materiálů potřebných pro obkládání. Některé firmy v rámci kompletní služby vytvoří také grafický návrh a předloží vám jej k posouzení. Ceny obkladů se pohybují asi od dvou set korun za metr čtvereční, ceny dlažby od dvě stě padesáti korun za metr čtvereční (záleží na typu a výrobci). Samotnou realizaci svěřte odborné firmě nebo řemeslníkovi, kterým zaplatíte okolo 300 Kč/m2 položeného materiálu.
ab
ab
ab
ab
ab