Kategorie

Posviťte si na kupovanou nemovitost, 1. díl

Chcete si v nejbližší době koupit rodinný dům, nebo sníte sen o pořízení vlastního bytu? Víte, které záležitosti jsou při koupi nemovitosti klíčové, na co se ptát při prohlídce a na co si dát pozor, abyste někomu nenaletěli?
Většina lidí nemá s nákupem nemovitosti téměř, popř. vůbec žádné zkušenosti. Proto se nezřídka stává, že si zájemce jde prohlédnout předem vytipovanou nemovitost, ale při samotné prohlídce najednou zjistí, že neví, na které věci se má ptát, a na jaké skutečnosti se nejvíce zaměřit.

Začínáme již před samotnou prohlídkou!

Základní údaje o nemovitosti většinou získáte již po prvotním přečtení inzerce v tisku či na internetových stránkách. V seriozní inzerci by neměly chybět údaje o tom, jak je byt či dům velký, kde se nemovitost nachází, z jakého materiálu je postavena, kolik má místností, zda se jedná o novostavbu či dříve postavenou stavbu, jaká je prodejní cena a v neposlední řadě celkový stavebně-technický stav. Užitečné bývají informace o tom, jakým typem vytápění je stavba vybavena a jak je řešena možnost parkování (existence garáže, popř. parkovacího stání). V případě, že předmětem vašeho zájmu je byt, naleznete rovněž informace o tom, ve kterém podlaží se nachází.
Spoříte se státní podporou a připravujete rekonstrukci koupelny nebo kuchyně? Raiffeisen stavební spořitelna pro Vás má stavební úvěr. Ovšem proč nevyužít našich služeb i pro koupi bytu nebo domu? Vždyť možností je hned několik! Přesvědčte se zde

Rozhoduje i stáří

Pokud chcete koupit dům či byt, vždy se zajímejte o stáří objektu. Tyto informace bývají totiž často záměrně zkreslovány. Pravdivé informace můžete získat na stavebním úřadě v místě, kde se nemovitost nachází, popř. se obraťte na starousedlíky. V budoucnosti jistě také oceníte informace o tom, v jakém stavu jsou rozvody slaboproudé sítě a zda vyhovují současným normám.

Rekonstrukce mnohé (ne)zakryje

Do poměrně ošemetné situace se dostává zájemce ucházející se o zrekonstruovanou nemovitost. Na první pohled se vše může zdát naprosto v pořádku, ale ostražitost je stále na místě. Zajímejte se proto, jakým způsobem a kdy byla rekonstrukce provedena. Dále se pokuste zjistit, zda byly předmětem rekonstrukce výměny oken, rozvodů či podlah. Pokud se jedná o byt v panelovém domě, ptejte se na způsob zateplení objektu, na nutnost opravy výtahu či na možnou výměnu jádra umakartového za jádro zděné.

Malé velké maličkosti

Ve vaší volbě mohou sehrát významnou roli zcela praktické věci.  K nim bezesporu patří vzájemná průchodnost nebo naopak neprůchodnost jednotlivých místností, popř. spojení koupelny s toaletou. Budete-li se stěhovat společně s dětmi, zjistěte si blízkost vzdělávacích zařízení, lékařské péče, možnosti dopravního spojení a možnosti kulturních a volnočasových aktivit.
ab
ab
ab
ab
ab