Kategorie

Posvícení s rostlinami

Zrovna nás opustila nejoblíbenější kytička. Zalévali jsme, v létě přihnojovali, ani škůdce nebyl vidět, tak proč se jí nedařilo? Nejen z vody a živin je rostlina živa. Aby se kytičce dařilo, musíme jí zabezpečit i dostatek zdravého světla.
Chceme-li po celý rok pěstovat květiny ve skleníku, bytě či zimní zahradě, dopřejme jim co nejvíce světla. Právě v zimních měsících je ho nedostatek a většině rostlin, zvláště pestrolistým a tropickým se nejlépe daří, když jsou osvětleny denně 16 až 18 hodin. Ovšem, pomineme-li výjimky, jako například růže, vánoční hvězdy či chryzantémy, které potřebují denní či umělé světlo pouze v určitých časových cyklech, aby vykvetly.

Pro domácí využití vystačíme se stopadesátiwattovou výbojkou osvědčených značek: Phillips a Osram

Bez světla květiny hladoví

Abychom pochopili, jaká barva a intenzita světla je rostlinám užitečná, nahlédněme do učebnice biologie. Dozvíme se, že (zjednodušeně řečeno) světelnou energii rostlina využívá ke své výživě látkovou přeměnou. Tato chemická reakce – fotosyntéza - bouřlivě probíhá ve žlutočerveném a modrém vlnovém pásmu světelného spektra. Ostatní barevná paleta není pro rostliny zajímavá, protože ji “nevidí“, a kvůli tomu jiné světlo nedokáží využít.

Svítidla, lampy, reflektory

Pro přisvětlování skleníků a zimních zahrad jsou jako náhražka přirozeného slunečního světla nejvhodnější sodíkové nebo metalhalogenidové lampy. Vyzařují teplé světlo, pocházející z červené a žluté části barevného spektra. Používají se k podpoře násady poupat a v době květu. Na trhu jsou výbojky Osram Planta nebo Philips Son, které obsahují zvýšený podíl modro-bílého světla, důležitého pro růst. Kromě toho je možné použít i speciální lampu na růst s výbojkou HPI-T (pouze modro-bílé světlo). Cena výbojek je vyšší, mají ale i podstatně vyšší životnost a měrné výkony než žárovky. Pro květinový kout nebo zimní zahradu dobře poslouží přenosné halogenové reflektory nebo svítidla s bodcem. Vzhledem k možnému popálení listů rostlin v blízkosti reflektoru, umisťujeme svítidlo v bezpečné vzdálenosti jako doplňkové osvětlení skupiny rostlin nebo zajímavého detailu.

Překrásná anturia přímé slunce nesnáší, celkem bez světla se ale také neobejde

 Kolik wattů potřebujeme?

Příkon vysokotlaké výbojky 

Osvětlená plocha

Efektivní dosah

70 W 35 x 35 cm 25 cm
150 W 45 x 45 cm 35 cm
250 W 60 x 60 cm 50 cm
400 W 100 x 100 cm 80 cm
600 W 120 x 120 cm 100 cm
1 000 W 150 x 150 cm 130 cm
K údaji o osvětlené ploše není co dodávat; efektivní dosah je účinná vzdálenost výbojky od rostliny.

Reflektor s chlazením

Abychom nízké rostliny osvětlili rovnoměrně, je nejvhodnější lampy zavěsit. To ale vyžaduje použití reflektoru, který můžeme umístit blíže nad rostliny, aniž bychom se museli bát, že je spálíme. Nejlepší volbou je koupit si reflektor se zabudovaným chladícím systémem.

V bytě, kde potřebujeme rostliny "dosvětlit", plně stačí svítidlo Floraset nebo Floralux s 80 wattovou výbojkou

Šikovná "vychytávka"

Úchytný systém Easy roll slouží k šikovnému zavěšení světla v zimní zahradě či skleníku. Lampa se nemusí přenášet a znovu zavěšovat. Systém je založen na podobném principu jako známé kuchyňské lampy – stahovačky. Natažením samonavíjecího lanka se nastaví maximální délka a zafixuje se motýlkovým šroubkem. Potom stačí zavěšené osvětlení pouze lehce nadzvednout a samonavíjecí easy roll dotáhne lanko a zafixuje osvětlovadlo v požadované výšce.
ab
ab
ab
ab
ab