Kategorie

Postřehy z výstav Moderní vytápění, Dřevo Stavby ad.

Ve dnech 1. až 3.3.2007 proběhlo na výstavišti v Praze Holešovicích souběžně několik výstav. Pod záštitou Ministerstva životního prostředí tak měli příznivci moderních trendů bydlení a vytápění možnost navštívit současně výstavy Moderní vytápění, Geos, Dřevostavby a Nový byt a dům.
Původně plánované umístění výstavy do prostor letňanského výstaviště bylo vzhledem k nevyjasněným nájemním sporům pořádající společnosti přesunuto právě do Holešovic.

Moderní vytápění

Výstava Moderní vytápění hostila 35 vystavovatelů z různých oborů - počínaje teplenými čerpadly  přes plynové kotle, konče teplovzdušnými krby, které mohli návštěvníci zhlédnout ještě dříve než vstoupili do samotných prostor výstaviště. Na veletrhu se prezentovala řada spolupracujících asociací (EkoWatt, LEA, TOPINFO, AKRA apod.) a návštěvníci tak měli možnost dozvědět se více o novinkách a programech, které jsou v roce 2007 aktuální, a s odborníky prodiskutovat své starosti. Zajímavou expozici připravila společnost Thermoprogress, která je výhradním dodavatelem zajímavého typu vytápění. Jedná se o infračervené topné panely, které svou vysokou účinností a malou spotřebou el. energie mohou výrazně nahradit doplňkové vytápěcí systémy. V oblasti vytápění objektů však převažovala tepelná čerpadla. Prezentující odborníci a společnosti tyto zdroje tepla dodávající trpělivě a snaživě reagovali na všechny dotazy návštěvníků, a dokonce i vyslaných záškodníků od jiných firem.

Dřevostavby, Geos a Nový byt a dům

Kromě veletrhu MODERNÍ VYTÁPĚNÍ měli návštěvníci jedinečnou příležitost shlédnout i veletrhy DŘEVOSTAVBY, GEOS a NOVÝ BYT A DŮM, které jim umožnily blíže se seznámit např. s konstrukčními prvky dřevostaveb, technologií zateplení těchto objektů, novými systémy výstavby. Setkali se s řadou novinek a zajímavostí z oblasti renovace a rekonstrukce, na kterou se připravilo 200 vystavovatelů v této oblasti.  Řada odborníků s návštěvníky diskutovala nejen o nových technologiích výstavby, ale zároveň o svízelích, které provází stavebnictví jako takové. V rámci veletrhu Dřevostavby se také uskutečnil prozatím druhý ročník Salonu dřevostaveb, což je unikátní projekt, který má za úkol obeznámit návštěvníky s moderní architekturou v této oblasti stavebnictví. Převažujícím prvkem byly rodinné domy, prezentovalo se tu kolem 20 společností.  Zajímavé přednášky byly samozřejmě nedílnou součástí tohoto veletrhu. Své názory a dílo zde prezentovali architekti Rajniš, Klanc, Smola a další. Na své si přišli jak laici, tak odborníci, kteří si mohli rozšířit obzory v nepříliš známých oblastech architektury a získat třeba i nějakou tu inspiraci.

Dřevo krásných stromů

Třešničkou na dortu pro všechny mohla být ojedinělá, částečně vzdělávací výstavka s názvem DŘEVO KRÁSNÝCH STROMŮ. Její autor Martin Patřičný nepřestal dřevo objevovat, opracovávat, milovat a také ukazovat už od velké instalace v Národním muzeu v Praze. Dělá to tolika způsoby a v tolika podobách, že nezbývá, než se v úžasu zastavit nad bohatstvím a krásou přírody. Výstavka představila dřevo našich 20 nejznámějších stromů. V prosklených vitrínách jsme měli možnost zblízka se podívat na krásné umění, kterému Martin Patřičný vdechl podobu lidských pomocníků zbytných i nezbytných. Kromě základních dřevařských řezů kmenem jsme mohli zjistit, jak uvnitř vypadá třeba očkovitost, tlakové dřevo, opouzdřené poranění kmene, rozvětvení, zarostlý zlom či "práce hmyzu". Jak vypadá přírodní povrch a jak se změní po ošetření vosky či oleji. Bylo nám tak představeno dřevo v jeho rozmanitých podobách a ukázána cesta, jak je možné se dřevem pracovat.

Zájem veřejnosti byl značný

Dobré dojmy bohužel kalila vysoká návštěvnost. Stálo by za zamyšlení, zdali kumulace tolika výstav na tak malém prostoru byla vhodnou volbou. Mnohým návštěvníkům se nedostala místa ani na stání u přednášek, dostat se blíže k některým vystavovatelům stálo nadlidské úsilí a vyčerpanost byla u mnohých znát, neb všechna odpočinková místa byla permanentně zaplněná. Tradiční výplň holých míst zastali prodejci nepříliš kvalitních nástrojů, stánkoví prodejci a finanční společnosti zabývající se hypotékami, jejichž reprezentanti na místě nabízeli teplé lázeňské oplatky.
ab
ab
ab
ab
ab