Kategorie

Postele pro zdravý spánek: 5 nových rad, jak vyberete postel, která Vám opravdu padne! 2. díl

Postele jsou prodávány v ustálené škále materiálů, které se zřejmě rozšiřovat nebudou: dřevěné postele, kovové postele, celočalouněné postele, a postele z lamina, v omezené míře pak postele rákosové a ratanové, ba i postele plastové, ale nutno podotknout, že tento materiál zatím dominuje jen zábavným dětským lůžkům. Jaký materiál rámu postele vybrat, aby splnil vaše očekávání?
 

Nejoblíbenější jsou postele z masivního dřeva

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že v českých zemích kralují dřevěné postele z masivu, jež jsou ve zdejších zeměpisných šířkách nejpopulárnější. Výrobci nabízí dřevěné postele v mnoha designových variantách a vychází tak vstříc téměř každému vkusu. Z dřevěných postelí si vyberete, pokud hledáte romantickou postel s nebesy, rustikální selské lůžko nebo jednoduchou postel elegantních křivek v minimalistickém pojetí.

 Dřevěné postele z masivu

Na dřevěných postelích lidé oceňují jednak zdravotní nezávadnost a ekologičnost obnovitelné suroviny, jednak pevnost a odolnost, která postelím z masivu propůjčuje dlouhou trvanlivost. Nejprodávanější dřevěné postele se vyrábí ze smrkového nebo borovicového dřeva. Tyto postele se dají koupit za velmi přijatelné ceny, které s přehledem konkurují postelím z lamina.

Kovové postele získávají na oblibě

Kovové postele nemají v českých zemích dlouhou tradici, ale v posledních letech se posouvají na výsluní zájmu spotřebitelů. Nejcennější vlastností kovových postelí je jejich pevnost, trvanlivost a tvarová stálost. Užitné vlastnosti konkrétního lůžka vyplývají z použité technologie, ale u kvalitní kovové postele se nedočkáte vrzání ani po letech používání. Údržba kovových postelí je velmi snadná, v čemž mají náskok oproti postelím dřevěným. Stále častěji se ke kovové posteli uchylují alergici, protože je jednoduše a často omyvatelná. Na druhé straně leckoho odrazuje chladný charakter takového materiálu nebo stylová vyhraněnost; kovová postel se zkrátka nehodí do každé ložnice.

Čtětě také: Postele pro zdravý spánek: 5 nových rad pro výběr postele 1. díl

Kovové postele mají vysokou nosnost, mnohem vyšší než cenově srovnatelné postele z jiných materiálů, a tak se stávají jasným řešením pro lidi s nadváhou. Obtížnější je ale sehnat pro nadprůměrnou hmotnost uživatele také odpovídající matraci.

Postele z lamina: levné, ale méně trvanlivé

Velice rozšířený je prodej postelí z různě upravené dřevotřísky: laminované či foliované. Lidé si je vybírají jednak díky nesmírně pestré tvarové nabídce, jednak díky nízké ceně. Ta je ale vykoupena omezenou životností takové postele, nemluvě o rozporuplných zdravotních vlivech pojidel, lepidel a laků. Postele z lamina mají pochopitelně jisté limity v nosnosti a nejsou vhodné pro těžší uživatele. Internetové diskuse jsou plné zmínek o tom, jak "nová" postel z lamina krátce po zakoupení začne vrzat, různě se klížit a deformovat. Šikovný kutil takovou postel obvykle zpevní různě důmyslnou soustavou úhelníků a spojek či podpůrných konstrukcí... Postel z lamina je proto vhodnější jako dočasné řešení, lůžko pro hosty či na občasné přespání.

Futonové postele

Futony a futonové postele v původním smyslu toho pojmu jsou osvědčené matrace a postele z přírodních materiálů (bavlnná vlákna, vlna, kokos) s dávnou tradicí používané dříve hlavně v Japonsku. (A problémy s páteří jsou prý v Japonsku témeř neznámé.) Jejich blahodárné účinky se v moderní době staly všeobecně známými a futonová lůžka si získala popularitu po celém světě. Možná z toho důvodu se začalo tak lákavé slůvko futon používat jako účelové lákadlo i pro postele, které vlastnosti futonů nemají. Pokud vám tedy někdo nabízí "futonovou" postel s pružinovým jádrem, pak vězte, že s opravdovým futonovým ložem nemá mnoho společného, v pravém futonu žádné pružiny nejsou. Více se o futonových postelích dočtete v samostatném článku Futonové postele.

Válenda postel nenahradí

Poměrně velké oblibě se těší různé válendy, zvláště ty celočalouněné s úložným prostorem, které se často používají jako lůžko do dětského či studentského pokoje. Ze zdravotního hlediska to není ideální řešení. Matrace válendy bývá z pouhého molitanu a roli kvalitní opory pro páteř a svaly k vydatnému spánku plnit nedokáže. Vážnější je aspekt nedostatečného přístupu vzduchu a tvorby prostředí příjemného roztočům s jejich alergeny při zaplnění úložného prostoru válendy. Válenda se hodí pro svůj původní účel pohovky či lože pro hosty lépe než pro pravidelné přespávání.

Patrové postele potěší hlavně děti

Patrové postele se uplatní všude, kde je třeba šetřit místem a plocha místnosti zastavěná nábytkem by měla být co možná nejmenší. Velmi často se proto patrová postel hodí do dětského pokoje, aby v něm zůstal dostatek prostoru pro hry. Z titulu takového určení je kladen vysoký důraz na stabilitu patrové postele, bezpečný žebřík či schůdky a zábranu proti nežádoucímu pádu ve spaní. Starší děti či studenti zase ocení studijní kout pod patrovou postelí, který lze snadno opticky i funkčně oddělit a vytvořit tak příjemné místo ke studiu. Méně časté bývá zakomponování patrové postele do obytné části či ložnice rodičů, ale v podání kreativních designérů dokáže takové řešení krásně pozdvihnout interiér garsonky či loftového bytu.

Matrace a rošt: to nejdůležitější pro spánek

Za spokojený a kvalitní spánek odpovídá především rošt a matrace. Materiálové a tvarové modifikace matrací, které jsou dnes na trhu k dispozici, jsou ještě pestřejší než škála rámů postelí; matrace a dobré rady pro její výběr si proto zaslouží zcela samostatnou, zevrubnou kapitolu. V příští části série věnované tématu ložnice a postele se můžete seznámit jak s osvědčenými a dávno používanými druhy matrací, tak s nejnovějšími trendy z hi-tech materiálů.

Prolistujte si přehled: Matrace a rošty do postele pro kavlitní a zdravý spánek

Drudá rada pro výběr postele

Závěrem shrňme druhou ze slíbených pěti nových rad pro výběr postele: Materiál rámu postele vybírejte podle vlastností, které od postele požadujete. Chcete pevnou a trvanlivou postel? Pak zvolte masivní dřevo či postel kovovou. Ve třetím díle seriálu se zaměříme na rošty a matrace, rozhodující faktor, který ovlivňuje kvalitu spánku a odpočinku.

Foto: Nábytek Jeko
ab
ab
ab
ab
ab