Kategorie

Postele pro zdravý spánek: 5 nových rad, jak vyberete postel, která Vám opravdu padne! 1. díl

Postele jsou určujícím kusem nábytku pro ložnice, ale také tím nejdůležitějším prvkem pro vaši relaxaci a regeneraci. Celou třetinu života stráví průměrný člověk v posteli. Proto je kvalita či nekvalita postele vlivným faktorem pro Váš odpočinek, ba spokojený život. Všichni víme, jak "náročný" je den po špatně prospané noci...
 

Nákup postele a ložnice může být oříškem

Nabídka ložnic a postelí je nesmírně pestrá, ale ty nejdražší postele nemusí být zákonitě ty nejlepší. Doporučil Vám kamarád skvělé lůžko, které si nedávno koupil? Nespoléhejte se, že i vy se v takové posteli báječně prospíte. Každý je individuální a tomu by měl odpovídat také chytrý výběr postele: váhu, výšku, zdravotní stav a nemoci spáče je třeba vzít v potaz, má-li být s lůžkem spokojen. Koupě postele či celé ložnice je "pěkná" investice na dlouhé roky, proto se vyplatí vybírat opravdu uvážlivě.

Rám postele je věcí designu ložnice

Estetickému měřítku se při nákupu postele nelze vyhnout: máte svou představu o stylu zařízení ložnice, z níž nechcete příliš ustupovat. Vzhled a funkčnost jdou často proti sobě, ale u vybavení ložnice, respektive u postele takové pravidlo (naštěstí) neplatí. Rám postele je totiž převážně věcí stylu a vzhledu, funkčnost postele příliš neovlivňuje. Rozhodujícím faktorem pro kvalitu postele je duo matrace + rošt. Ať už by se vám líbila romantická postel kovová, celočalouněná postel, futonová postel, postel z lamina či z masivního dřeva, nemusíte slevovat z nároků na komfort, kvalitu spánku a zdravotní dopady u žádné z těchto variant.

Vhodné rozměry rámu postele

To ale neznamená, že designová stránka věci je jediná, podle které vhodný rám postele hledat. Svou pozornost zaměřte na vhodný rozměr rámu postele. Standardní rozměry jednoho lůžka bývají 200 cm délka, 90 cm šířka a 45 cm výška postele od podlahy a člověku s průměrnou fyziognomií taková postel bude vyhovovat. Lidé se zhoršenou pohyblivostí, nemocní, hmotnější či senioři uvítají postel ještě o 5-10 cm vyšší, aby nezažívali nepříjemnosti při vstávání z lůžka.

Výška postele podle módy i kondice

Velmi nízké postele dosahující pouze 20-30 cm od podlahy jsou poměrně moderní a oblíbené u mladších lidí, ale i ty může potkat nepříjemnost v podobě sádry či dlahy na noze, s níž je vstávání z nízké postele velmi obtížné i pro zdatné jedince. Za handicap nízkých postelí bývá označována hygienická stránka: jednak kvůli omezenému proudění vzduchu, jednak díky vyšší cirkulaci prachu.

Čtěte druhý díl seriálu: Postele pro zdravý spánek: 5 nových rad, jak vybrat tu pravou postel 2. díl seriálu

Délka postele se stává úskalím

Obecná doporučení radí, že délka postele by měla alespoň o 25 centimetrů překračovat výšku člověka, pro nějž je postel určena. Průměrná výška v současné populaci je ale větší, než tomu kdy v historii bývalo, jedinci jen o málo menší než 2 m nejsou výjimkou. Standardní délka postelí je ale také 200 cm. Vysocí lidé pak musí volit mezi vysokou cenou postele vyrobené na míru s matrací na zakázku, nebo postelí bez čela, jež jim dovolí nohy natáhnout, byť budou přesahovat...

Prohlédněte si: Postele z rozmanitých materiálů v katalogu nábytku

Materiál rámu postele často vybere peněženka

Postele jsou prodávány v ustálené škále materiálů, které se zřejmě rozšiřovat nebudou: dřevěné postele, kovové postele, celočalouněné postele, a postele z lamina, v omezené míře pak postele rákosové a ratanové, ba i postele plastové, ale nutno podotknout, že tento materiál zatím dominuje jen zábavným dětským lůžkům.

Mohlo by Vás zajímat: Ložnice různých stylů v nabídce Nábytku Jeko

První rada pro výběr postele

Závěrem shrňme první ze slíbených pěti nových rad pro výběr postele: Rám postele můžete vybírat zcela dle svého vkusu. Poležení a spánek ovlivňuje jen asi z 20 %. U roštu a matrace nehleďte na design ale na funkčnost. V druhém díle seriálu se zaměříme na různé materiály rámu postele.

Foto: Nábytek Jeko
ab
ab
ab
ab
ab