Kategorie

Postavte si vlastní udírnu

Vyuzené maso, které provoní dům či byt je vždy jedním ze symbolů svátků. Postavte či opravte si udírnu. Právě podzim těmto činnostem přeje nejvíce.

Kousíček zahrady

Chcete postavit udírnu a nevíte jak? Najděte si na zahradě před domem kousek místa přibližně 3 x 1,5 metru a začněte. Nejdříve se rozhodněte pro to, z jakého materiálu bude zahradní udírna zhotovena. Jako materiál se doporučuje cihla či dřevo. V případě, že se rozhodnete stavět z cihel, musíte myslet na vyzdívku celé udírny. Před samotnou stavbou je nutné vykopat přibližně dva metry dlouhý, půl metru široký a sedmdesát centimetrů hluboký kanál. Jedna část bude požářištěm a druhá část pak místem, kterým kouř s teplem proniká do udírny. Do kanálu se mohou umístit betonové trubky, anebo se může tunel udělat z cihel. Po utěsnění se zahrne hlínou. Samotné požářiště by se mělo vyzdít a zabezpečit tak, aby v době, kdy se udírna nepoužívá, nedošlo k úrazu při pádu do této přibližně sedmdesát centimetrů hluboké díry. Vyzděná či vydlážděná by měla být i spodní část udírny, a to bez ohledu na použití stavebního materiálu.

Mřížované police

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro stavební materiál a máte vykopány a dokončeny základy udírny, je nutné myslet na police z mříží a nebo z děrovaného plechu. Ty zabrání jednak k pádu masa z háku na dno udírny. Dále se dají využít k uzení párků, klobás, salámů a ryb. Mohou být umístěny níže a dokonce i v několika patrech nad sebou. Každý zkušený uzenář doporučuje používat nerezový perforovaný plech anebo mříže taktéž z nerezu. Vždy se dají utřít od mastnoty a mají vynikající odolnost proti vlhkosti, která se v udírně během roku vyskytuje.

Těsnost je základem

Pokud chcete mít kvalitní udírnu, tak je třeba dbát na těsnost. Proto by celá stavba měla mít jen komín a dvířka, který mi se maso dovnitř vkládá a poté vytahuje. Když se jedná o dřevenou stavbu, tak ta by měla mít kvalitní oplechování a zejména střechu. Nedoporučuje se udit maso ve chvíli, kdy došlo k nátěru či výměně plechu. Vždy je dobré barvu kvalitně vypálit. Vedle  dvířek by měl být umístěn teploměr, který nám ukazuje aktuální teplotu uvnitř, abychom maso nespálili. Dnes jsou na trhu digitální teploměry, které i na větší vzdálenost ohlásí změnu teploty v udírně.

Tyče na zavěšení masa

Pod stropem udírny by se měly nacházet tyče, na něž se zavěšuje maso. Ty by měly být kvalitní, mohou být i ze dřeva. Zatížit by se však měly rovnoměrně, aby nedošlo k jejich poškození a případnému prolomení.

Obložte si udírnu dřevem

Pokud víte, že je udírna dostatečně utěsněná a teplo vychází pouze komínem, můžete si celou stavbu obložit dřevem, které v následujících letech použijete k uzení. Doporučuje se tvrdé dřevo, jako buk, dub či vzácný akát. Na poslední hodiny uzení je vhodné mít po ruce pár polínek dřeva z ovocných stromů, nejlépe třešně či švestky. Maso bude mít velmi zajímavou vůni.

Vzhůru na uzení

Uzené maso nepatří sice mezi nejzdravější potraviny, ale rozhodně ani mezi ty životu nejškodlivější. Pokud se jí střídmě, tak je příjemnou ozdobou každého jídelníčku. Udit se dá různými způsoby. Někteří uzenáři doporučují udit maso několik dní při nižších teplotách. Jiní mluví o deseti až čtrnácti hodinách intenzivnějšího topení.
V obou dvou případech je však základem udírnu nejdříve dobře roztopit. Svět bydlení doporučuje každému domácímu kutilovi si před začátkem uzení nachystat dostatek dřeva, a to i jemného, které se využije k rozdělání ohně. Není příjemné prokřehlýma rukama štípat dříví. Ráno stačí mít po ruce dostatek suchých novin, jemné dřevěné třísky a jde se na to. Ve chvíli, kdy se oheň rozhoří, je nutné přikládat, aby se vytvořil dostatek uhlí, které nám zajistí, že oheň nevyhasne. Během té chvíle nám kouř a žár pomůže z udírny vyhnat všechny nezvané návštěvníky.

Vložte maso

Ve chvíli, kdy je v udírně teplota okolo 50 stupňů Celsia je do ní vhodné zavěšovat a vkládat maso. Jedna polovina uzenářů pak topí způsobem, že teplotu zvýší na devadesát stupňů a udržuje ji po dobu tří hodin. Poté zmírní na sedmdesát až osmdesát stupnů Celsia a tuto teplotu udržuje až k posledním dvěma hodinám, kdy zase teplotu navýší. Musí však myslet na to, že maso se udí delší dobu než masné výrobky či ryby.
Druhá část uzenářů udí maso při teplotě čtyřicet až padesát stupňů po dobu jednoho až dvou dní. Který způsob vám bude vyhovovat záleží jen na vás.
Nedoporučuje se však udit maso a ryby dohromady, a to kvůli případné pachuti, kterou může maso od ryb získat.
Foto: FreeFoto; www.freefoto.com
ab
ab
ab
ab
ab