Kategorie

Postarejte se o pokojové rostliny v zimním období

Jak se pak rostliny dají zachránit? Jak moc jedovatá je diefenbachie a jak se starat o kaktusy? Poradíme vám.

Nehnojit a nepřesazovat

Většinu pokojových rostlin nesmíme v lednu hnojit ani přesazovat. Není tolik světla, v lednu rostliny téměř nerostou, zaléváme je jen proto, aby neuschly. Rostlinám ani moc vody nesvědčí, tedy pokud to není vlhkomilná rostlina, která ve vodě stát chce. Koncem února či začátkem března, kdy světla začne přibývat, je ideální doba, kdy rostlinky můžeme přesadit. a pohnojit.

Kala zbožňuje vodu

Kala je bahenní rostlina. Jako jedna z mála zbožňuje vodu i v zimě. Kale nevadí, když bude mít květináč a okolo něj obal, kam můžeme nalít vodu. Pokud toto uděláme, počkáme, až rostlina vodu vypije, případně se vypaří a dolijeme. Kale nevadí, že stojí ve vodě. Normální rostliny by takovýto způsob zalévání nepřežily.

Chyby, které přes zimu děláváme

Nejčastější chyba je, že rostlinu přes zimu moc zaléváme. Druhá nejčastější chyba je, že rostliny umístíme tam, kde je sice hodně teplo, ale málo světla. Rostliny začnou chřadnout, nebo je napadnou škůdci a rostlina může zhynout.

Jak zachránit usychající rostlinu

Pokud rostlina usychá jen z nedostatku světla a přemíry tepla, musíme ji přenést do chladna k oknu. Tady ale pozor na rostlinku, která byla ve tmě. Pokud ji dáme na přímé slunce třeba za okno, může se spálit jako my první den na dovolené u moře.

Vytápěný skleník

Pokud máte možnost rostlinu umístit do skleníku, který je vytápěn, úžasné. Rostlinám to jen prospěje. Obzvláště těm, které vypadají hodně nemocné. Toto je ideální péče. V žádném bytě nemáme takovou vlhkost, jako ve skleníku. Vlhkost uvnitř se pohybuje kolem 80%, ale pokud rostliny občas pokropíme, či zarosíme, vlhkost dosáhne až 100%, což nikdy v bytě nemáme. Tato kúra rostlinám velice pomůže. Kúra by měla trvat několik měsíců, aby rostlina opravdu začala růst, nabrala síly a  vzpamatovala se.

Nejméně náročné rostliny

Je těžké říct, které pokojové rostliny jsou nejméně náročné. U každého z nás se daří jiné rostlince. Jsou takové, které má někdo doma a rostou mu skoro jako plevel. Velice oblíbená je africká fialka, která kvete krásně v různých barvách, kvete skoro celý rok. Obecně méně náročné jsou květiny, které pěstujeme jenom pro listy, například fíkus benjamín. Fíkus má listy drobné a poměrně dobře se mu v bytě daří. Proto jej doporučujeme.

Nebojte se diefenbachie

Diefenbachie je sice jedovatá rostlina, ale nijak nám neublíží. Kdyby ji malé dítě rozkousalo a snědlo hned několik listů, způsobí otoky v krku které mohou způsobit zadušení. Není znám  případ, že by se z diefenbachie člověk otrávil. Proto nemějte z diefenbachie žádný strach.

Zima a kaktusy

Jak se v zimě ke kaktusům chovat? Mějme na paměti, že kaktusům škodí kombinace chladu a mokra. Kaktusy žijí původně v pouštích, kde je ve dne 50 stupňů, v noci skoro mrzne a v zimě je dokonce pod nulou. Kaktusy proto snáší teplotu i pod nulou, ale tím, že rostou na poušti, musí mít sucho. Největší chyba je zalévat kaktus v zimě. Pokud umístíme kaktus do tepla a budeme ho zalévat, začne růst, ovšem ztratí svůj tvar. Kaktus, který by měl růst kulovitě, se vytáhne a vznikne z něj vajíčko. Kaktusy by se tedy neměly v zimě vůbec pravidelně zalévat. Pokud je ale máme v příliš vytopené místnosti, stačí pár kapek vody jednou za měsíc.

ab
ab
ab
ab
ab