Kategorie

Postarejte se o bonsaje tak, jak si zaslouží

Bonsaje jsou pro svůj typický způsob pěstování velice choulostivé, proto je důležité obeznámit se s náročností pěstování před případnou koupí. Přinášíme Vám pár rad, které by Vám měly dopomoci k úspěšnému pěstování.
Bonsaje jsou miniaturní zmenšeniny velkých stromů, pěstované v keramických nádobách. Slovíčko „bonsai“ je japonského původu a skládá se ze slov bon = miska, sai = strom (sázet). Bonsajisté se snaží o co nejvěrnější napodobení přírodních scenérií. Jde o to, aby se rostlina v nádobě co nejvíce podobala rostlině rostoucí ve volné přírodě, ještě lépe i s okolní krajinou (trávu napodobí mech, vodu písek a bonsai na skále také není výjimkou). Tohoto stavu bonsajisté docílí speciálními technikami – zaštipováním, stříháním, tvarováním drátem apod.
 

Rostliny pro začátečníky

Pro úplné začátečníky a laiky můžeme doporučit rostliny, které nejsou náročné ani na pěstování, ani na vlastní tvarování, které je nedílnou součástí práce bonsajisty a odvděčí se krásou i za méně zkušenou péči. Ze začátku je vhodné pořídit si rostliny z našich krajů, které snesou i hrubší zacházení.
 
Vhodné druhy jako habr, lípa, či z jehličnatých modřín, lze nasbírat přímo venku v lesích jako malé semenáčky a poslouží jako vhodný materiál k získání prvních zkušeností. Skvěle snáší řez a zaštipování, na které rychle a dobře reagují dalšími přírůstky. Pro již zkušenější pěstitele se doporučují například buk lesní, javor babyka, nebo dub. Zde již pěstitel musí projevit jisté znalosti o řezu a zaštipování.
 

Správná péče na vhodném stanovišti

V dnešním článku se zaměříme na venkovní druhy bonsají. Pro úspěšné pěstování venku je jedním z nejdůležitějších kritérií výběr správného stanoviště, od kterého se bude vyvíjet zdravotní stav rostliny a její vzhled. Jelikož pěstujeme rostliny v nádobách, kde mají omezený prostor pro kořenový systém, nemůžeme je umisťovat na plné slunce. Stromkům hrozí rychlé proschnutí substrátu a zasychání koruny, nedej bože jejich úhyn. Proto volíme místa stíněná samozřejmě v závislosti na pěstovaném druhu.

Pravidelná zálivka základem úspěchu

Voda je základní složkou pro všechny živé organismy na světě. Proto i u bonsají je správná zálivka zásadní. Ruku v ruce se stanovištěm a vysycháním substrátu je právě ona klíčem k úspěchu. Největší úmrtnost rostlin z nesprávné péče je zaviněna právě špatným zaléváním (ať už nedostatečným, nebo nadbytečným). Jak už bylo řečeno, důvodem vysychání je malý prostor pro kořeny v miskách, a tak je nutností zalévat rostliny každý den, v horkých a slunečných dnech i dvakrát denně.
 
 
Četnost zavlažování také závisí na prokořenění substrátu rostlinou a jeho složení. Vhodné je zavlažovat rostliny podmokem — celou rostlinu i s miskou ponoříme do vody na cca 15 minut. Po této době máme jistotu, že substrát je dostatečně vlhký. Pokud máte tu možnost, používejte k zalévání jen dešťovou vodu. Nebude docházet k usazování minerálů a solí na povrchu substrátu. Zde ale pozor na možnost znečištění vody v průmyslových oblastech. Pokud rostliny zaléváte či vlhčíte přes listy, nikdy je neroste při plném slunci. Kapky vody začnou působit jako lupa a mohli byste stromky ošklivě popálit.
 
Na tvarování a pěstitelské techniky, dobývání z půdy a další obstarání materiálu v dnešním článku již bohužel nezbylo místo. Další zajímavosti se ale můžete dozvědět už brzy v příštím díle seriálu o bonsajích.
ab
ab
ab
ab
ab