Kategorie

Posaďte se, prosím 4. díl: Zajímavé typy sedacího nábytku, které možná neznáte

V průběhu historie odrážely typy pohovek sociální postoje a společenská pravidla. Typy sedaček se diferencovaly také podle zemí svého původu. Zatímco německé kusy mívaly vysoká sedadla, francouzské pohovky byly ležérnější a uvolněnější.
Již naši pravěcí předci se chtěli cítit v době relaxace a spánku příjemně. Svá lůžka si vylepšovali přírodními materiály, převážně kožešinami, aby byla měkká a teplá. Ještě na počátku devatenáctého století si chudší vrstvy vystýlaly postele čerstvou žitnou slámou, která měla pružné stonky. Používala se i lesní nebo africká tráva, ke kvalitnějším materiálům patřily kadeřené koňské žíně.

Papírový sedací nábytek

V 19. století se sedací soupravy staly oblíbeným doplňkem domácností. Aby si je mohly dovolit i nižší třídy, začaly se sedačky vyrábět z levných materiálů, které nebyly příliš kvalitní. Na světové výstavě v Londýně v roce 1851 sklidily velký ohlas také nepříliš kvalitní pohovky zhotovené technologií papier- mâché (papírmaš). Materiál byl tvořen směsí papíru, klihu a někdy i písku. Hmota se tvarovala a vypalovala v peci. Po vypálení se pohovky natíraly a zlatily. Výrobky však byly tak křehké, že se jich dochovalo jen pár kousků.

Sofa

Sofa byla inspirována orientem. Bývá také nazývána denní postel. Sloužila jak k sezení, tak k pohodlnému povalování. Sofa ve tvaru horkých rtů Mae Westové (West Lips Sofa) je speciální model pohovky, který byl navržen v letech 1936 – 1937 Salvadorom Dalím. Sofa ve tvaru rtů je čalouněná výrazně červeno-růžovou látkou.

Rozměry pohovky

86.5 x 183 x 81.5 cm

Cena

17.000,- Kč

Otoman

Otoman je dalším druhem sedacího nábytku, který byl inspirován orientem. Otoman je konstruován podle typického orientálního trůnu ve tvaru oválu vystlaného měkkými polštáři po stranách.

Divan

Divan je nízká, měkce čalouněná lenoška, která bývá doplněná řadou polštářů. Název pochází z perštiny a původně se jednalo o typ tureckého odpočívadla.

Chaise longue

Chaise longue bychom mohli volně přeložit jako dlouhá židle. Jedná se o unikátně zakřivený kus sedacího nábytku, jehož asymetricky tvarované sedolehátko láká k vyzkoušení. Jeho nejslavnější uživatelkou byla madam Recamiér, jak ji olejovými barvami na plátno vymalovat Jacques-Louse Davin, portrétista a oficiální malíř Napoleona. Historie tohoto zvláštního designu sahá až do faraonského Egypta, a využíván je s velkým úspěchem dodnes. Došlo samozřejmě ke změnám v použitém materiálu. Zatímco pro klasicistní dlouhou židli se používalo třešňové a palisandrové dřevo s čalouněným sedákem a opěradlem, moderní designéří využívají laminát, plast, ratan, dřevo a kov.

Indiscret

Tato čalouněná pohovka bizardního tvaru je tvořená třemi srostlými křesly. Pokud se posadíme na tuto sedačku, jednoho svého spolusedícího máme po naší levé ruce a druhého za zády. A ani na jednoho v podstatě nevidíme.

Confident

Confident je pohovka se sedadly pouze pro jednu osobu, sedadla jsou připojena po stranách. Vyráběla se hlavně v době rokoka ve Francii a ve střední Evropě.

Bergère en gondole

Česky ho nazýváme ušák a patří mezi nejoblíbenější prvky našich interiérů. Vznikl ve Francii v 18. stolení. Křeslo je celočalouněné, v horní části jsou umístěny dvě boční opěradla na hlavu.
  • Ušák si určitě pořiďte, pokud rádi čtete.

Fauteuil (fotel)

Fotel je typ francouzského křesla s čalouněným sedákem a lenochem, ale nečalouněnými dřevěnými podkručkami. Oblíbeno bylo zejména v 17. století.

Slipper

Slipper je nízké, čalouněné křesílko, jehož nožky byly opatřeny kolečky. Sloužilo pro chvilkový odpočinek při odkládání oblečení před spaním. Oblíbené bylo v Anglii v 19. stolení.

Houpací křeslo

Houpací křesla není třeba představovat, často se objevovala v příbytcích našich prarodičů a vysoké popularitě se těší i dnes. Houpací křeslo má místo nohou obloukovitou lištu, která umožňuje houpání. Největší oblibě se těšilo v 19. stolení díky produkci M. Thoneta, ale v Anglii se vyskytovalo ještě o sto let dříve.
ab
ab
ab
ab
ab