Kategorie

Posaďte se, prosím, 1. díl: Materiály sedacích souprav

Sedací nábytek patří mezi nejdůležitější a nejoblíbenější interiérové doplňky. V moderních domácnost se často setkáváme s tím, že pokoje jsou spíše prostorné a otevřené a stěny obklopené nábytkovými skříněmi se stávají minulostí. Snadno se obejdeme bez skříní, stolečků a poliček, nikoli však bez pohodlné sedačky, která nám nabídne příjemné chvilky pohody a relaxace.
V dnešních domácnostech jsou pohovky a sedací soupravy vyhledávaným místem pro chvíle příjemného odpočinku. Slouží k uvolnění celkového svalového napětí a načerpání nových sil. Po celodenní únavě cítíme, že si potřebujeme odpočinout, do postele se nám ještě nechce a židle je zase málo pohodlná. Řešením je komfortní pohovka.

Moderní materiály

Pokroky ve vědě a nové technologie přinesly i do polstrování převratné změny. Dnešním nejpoužívanějším materiálem jsou především různé druhy polyuretanových pěn nebo latex. Polyuretanové pěny se obecně nazývají PUR pěny a existuje jich velké množství. Každá má jiné vlastnosti a charakter. Některé pěny jsou více, jiné méně nosné, další rozdíl nalezneme v tvrdosti, některé speciální pěny jsou vyvinuty tak, aby se formovaly podle tlaku nebo tepla, které na ně působí. Vedle pohovek plněných polyuretanovou pěnou existují návrhy z tvrdých, ale velmi pevných plastů, například z průhledného perspexu nebo recyklovaných PET lahví.

Větší variabilita a snadnější výroba

Používáním PUR pěn se práce při zhotovení čalounění zrychlila a zjednodušila. Zatímco v minulosti předcházelo výrobě čalounění mnoho kroků, dnes se čalounění tvaruje tak, že je vyřezáno z bloků polyuretanových pěn a poté slepeno. V další fázi se polotovar pokryje kypřícím rounem a může se potahovat.  Pěny se vyrábějí o různé hustotě (od 15 do 30 kg/m3), různé tvrdosti/měkkosti a o různých vlastnostech. Některé typy pěn mají zvýšenou odolnost proti hoření. V některých státech je dokonce uzákoněno používání pouze těchto bezpečnostních pěn.

Polyuretanová pěna je z většiny vzduch

Měkké polyuretanové pěny, které se používají do čalounění, jsou tvořeny z 95 až 98 procenty vzduchem. Pěny se při používání, zejména v prvních třech měsících, výrazně sesedávají. Aby nedocházelo k deformaci sedačky, používá se dnes zařízení, které celý polyuretanový blok mnohokrát stačí. Pěna si pak již udrží svůj tvar a nebude docházet k tvarovým anomáliím.

60. léta v ČSR

V šedesátých letech v Československu začaly objevovat první pěnové pryže. Zdaleka nebyly tak kvalitní, jako dnešní materiály a čekala je ještě dlouhá cesta. Tyto první pryže nebyly odolné vůči působení světla a vzdušného kyslíku, a tak se po čase začaly rozsypávat na žlutý prášek, který přes potahy padal na podlahu.

Molitan

Pojem molitan je nám vše dobře známý, jde o první polyuretanovou pěnu. V roce 1963 byl vyvinut firmou Gumotex Břeclav. Akciová společnost Gumotex vyrábí polyurethan pod ochrannou značkou MOLITAN®  dodnes. Zajímavostí je, jak vlastně název „molitan“ vznikl. Firma Gumotex vyhlásila podnikovou soutěž o vymyšlení nejvhodnějšího názvu pro tuto novinku. Vyhrála ji tehdejší pracovnice závodu, paní Knopová, která název molitan vytvořila z latinského mol, což znamená měkký a koncovky -itan. Tento název se v našem podvědomí tak zabydlel, že molitanem pojmenováváme veškeré polyeretanové pěny bez rozdílu. Vymoženosti vesmírného průmyslu do našich domácností Podle požadavků NASA byly pro kosmonauty vyvinuty speciální materiály, které jim zabezpečovaly maximální možný komfort. Tyto materiály se začínají objevovat i v našich interiérech.

Líná pěna

Viskoelastická PUR pěna (líná pěna) s tvarovou pamětí byla vyvinuta pro kosmický program NASA v roce 1970 v Kalifornii na základě požadavku zlepšení sedacího komfortu a ochrany proti přetížení ve vesmíru. Před několika lety se začala používat také pro komerční účely.

Padne jako ulitá

Viskoelastická pěna má tzv. tvarovou paměť. Reaguje na tělesnou teplotu a zatížení, které mění její vlastnosti. Materiál se tak přizpůsobí tvaru těla a podepře je rovnoměrně rozděleným tlakem. Zmenšuje tlak na povrch těla čímž se zlepšuje celkové prokrvení, dochází k uvolnění páteře i kloubů. Jakmile se ze sedačky zvedneme a tlak pomine, hmota se pomale vrátí do původního tvaru.

Moderní sedací souprava

Kvalitní produkty již často obsahují části z líné pěny. Najdeme je například u luxusní rohové sedačky Slash NAR.3W/2P. Zatímco výplně sedáku jsou tvořeny z kvalitní polyuretnaové pěny, ve výplních opěráku se ukrývá vysokoelastická pěna. Každý z polštářů má systém naklápění za hlavou. Půdorysná výška 98 cm. Potahový materiál je možné vybrat v různých barvách v provedení ekokůže nebo mikroplyš. Výška sedáku 48 cm. Kovové nožky jsou pochromovány. Tuto sedací soupravu a mnoho dalších naleznete na www.nabytek-forliving.cz , cena: 26 199,- Kč.
ab
ab
ab
ab
ab