Kategorie

Posaďte se k jídelnímu stolu

Jídelní stůl bývá středem celého našeho bytu. Lidé se u něj scházejí, řeší rodinné problémy nebo se u něj baví s přáteli.
Při výběru správné velikosti stolu se zamysleme, kolik lidí se bude u stolu scházet. Jeden stolovník by měl mít prostor 60x40cm. Tento rozměr však nelze uplatnit pro všechny, korpulentní lidé vyžadují více prostoru, naopak malým dětem stačí méně místa. Výška stolu by neměla být menší než  73 cm.
 

Správná velikost

Velikost stolu musíme přizpůsobit také podle dispozic místnosti, do které chceme stůl umístit. Bohužel ne všechny jídelny si mohou dovolit stůl, ke kterému se při oslavě vejde celá rodina. Pro tento účel jsou velmi vhodné rozkládací stoly. Pro ojedinělou příležitost můžeme velikost stolu až zdvojnásobit. Rozkládací mechanismy stolů jsou různé, nejčastěji se mezi stolové desky přidávají ještě další. Chceme-li si dopřát kvalitní stolování, pamatujme při pořizování stolu a vybírání jeho velikosti na další potřebné věci, které budeme na stůl odkládat. Samozřejmostí jsou ochucovadla – sůl, pepř, případně omáčky, dále pak džbán s nápoji a v neposlední řadě dekorace, např. květina ve váze. I přes tyto součásti stolování by měl mít každý strávník ještě dost místa na odložení skleničky.

Tvarová řešení

Nejčastěji jsou stoly hranaté. Buď čtvercové o rozměrech alespoň 80x80 nebo 90x90 centimetrů. Takové stoly se hodí i do menších jídelen například v panelákových domech. Nejoblíbenější jsou stoly obdélníkové. Při rozměru 140x80 nebo 160x90cm již mohou stolovníci sedět dva a dva proti sobě. Stůl je prostorný, ale ne zbytečně velký. K takovému stolu mohou přisednout i dva další strávníci do čela stolu, aniž by bylo nutné stůl rozkládat. Kulaté stoly mají průměr od 100cm, oválné 100x140cm. Tento rozměr je vhodný pro 4 až 6 židlí.

Z čeho vyrobit stůl

Materiál stolu vybíráme s ohledem na dvě základní věci. První je, aby byl stůl příjemný a pohodlný, hrany nás netlačily do rukou, deska nebyla nepříjemná na dotek. Druhý ohled bychom měli brát na styl zařízení jídelny, aby se stůl do interiéru hodil a byl sladěný s dalším vybavením, například židlemi. Nejoblíbenějším materiálem je dřevo nebo jeho imitace. V moderních interiérech se hodně setkáváme se skleněnými deskami stolu – v různých úpravách. Každopádně by se však mělo jednat o bezpečnostní tvrzené sklo. Jednotlivé materiály lze samozřejmě i kombinovat. Neopomenutelným prvkem stolu jsou jeho nohy nebo stolová podnož. U kulatých stolů se mnohdy volí jedna středová noha, hranaté stoly mívají alespoň čtyři nohy. U některých typů stolů je nutné nohy vzájemně spojit, aby se docílilo větší stability stolu. Stolová deska by měla být dobře udržovatelná a omyvatelná. Jistě se nám občas stane, že něco ukápne, něco se rozlije. Deska by měla být odolná. Jinak raději používejme prostírání nebo ubrus.

Tematický měsíc s JENA Nábytek

JENA – nábytek  je již od roku 1999 předním českým prodejcem kompletního sortimentu nábytku a bytových doplňků. Rozšiřují a obměnují neustále sortiment tak, aby uspokojili milovníky moderního stylu i obdivovatele klasiky.

ab
ab
ab
ab
ab