Kategorie

Pořizujeme si moderní elektrospotřebiče do kuchyně

Moderní kuchyně by neměla být jen místem, kde se připravují pokrmy, ale také jakýmsi obytným prostorem, v němž se schází rodina, zkrátka měla by být místem vzájemné komunikace, rodinného života i odpočinku.
Také design kuchyní se v mnohém změnil. Moderní elektrospotřebiče již nejsou jen tradičně bílé, ale můžeme si vybrat z nepřeberného množství barev i provedení.
 

Vestavné elektrospotřebiče

Velkým hitem jsou dnes vestavné elektrospotřebiče. Jejich výhoda spočívá především v tom, že zabírají méně prostoru, což uvítají hlavně majitelé menších kuchyní.
 
 

Pračky také v kuchyni

Téměř za samozřejmost již dnes považujeme pořízení myčky nádobí. Kromě myčky se v kuchyni také často objevuje nově i pračka. Je to dáno tím, že mnozí majitelé bytů v panelových domech přistupují k rekonstrukci svých bytových jader. V rámci této rekonstrukce bývají provedeny i úpravy kuchyně. Nové dispoziční řešení prostoru pak umožní umístit pračku do kuchyně a ušetřit tak ve stísněném prostoru koupelny místo například pro větší vanu.
 

Vestavné versus volně stojící

U vestavných modelů praček i myček nádobí však musíme počítat oproti volně stojícím modelům s poněkud vyšší cenou. Výhodou vestavných myček nádobí je často jejich nižší hlučnost, což uvítáme zvláště v případě, kdy kuchyň tvoří součást obytného prostoru.
 
Co se týče vestavných sporáků, skýtá nám toto řešení možnost oddělit troubu od varné desky. Můžeme si pak například pořídit kombinaci mikrovlnné trouby s grilem a horkým vzduchem.
 

Cena

Největší výhodou samostatně stojících elektrospotřebičů je určitě jejich nižší cena. Nevýhodou je pak samozřejmě fakt, že v kuchyni zabírají více místa.
 
Zda se rozhodneme pro volně stojící, nebo vestavné elektrospotřebiče tedy nejvíce závisí na prostoru, který máme k dispozici, na našich představách o designu kuchyně a v neposlední řadě samozřejmě také na našich finančních možnostech. Hlavním kritériem při výběru elektrospotřebičů by měla být jejich spotřeba energie. Orientovat se můžeme podle energetického štítku, kterým by měly být elektrospotřebiče opatřeny.
 
 

Čtyři zóny

Využití prostoru kuchyně se dá zefektivnit vhodným a ergonomickým rozmístěním elektrospotřebičů. Kuchyň lze v podstatě rozdělit na čtyři základní zóny: varnou, kterou tvoří varná deska, trouba, digestoř a mikrovlnná trouba, chladicí, která sestává z chladničky a mrazničky, umývací, jíž tvoří dřez, myčka na nádobí, případně pračka, a pracovní, kterou představuje pracovní pult.
 
Řešení rozvržení jednotlivých elektrospotřebičů a jejich umístění v prostoru kuchyně záleží na zkušenostech a konkrétních potřebách především hospodyně. Než uděláte konečné rozhodnutí, každopádně není od věci nechat si poradit ve specializovaném kuchyňském studiu, kde jistě najdete zkušené odborníky. Vyvarujete se tak některých zbytečných chyb. Troubu na pečení je například vhodné umístit do výšky očí, čímž se vyhnete neustálému ohýbání páteře. Myčku nádobí je zase dobré postavit do blízkosti kuchyňského dřezu.
 

Poraďte se v kuchyňském studiu

Nezapomeňme, že kuchyňská studia svým zákazníkům poskytují také další službu, a tou je možnost navrhnout si předem kuchyň v počítačové podobě.
 
Počítačový program vám umožní vyzkoušet si nejdříve virtuálně různé možnosti rozmístění částí kuchyňské linky i elektrospotřebičů. Jednotlivé návrhy tak máte možnost předem zkonzultovat s odborníky a zvolený návrh je pak zrealizován do výsledné podoby vaší kuchyně.
ab
ab
ab
ab
ab