Bydlíte v malém bytě a máte rádi zeleň? Chcete svoji stávající zahradu oživit něčím novým? Pěstování jehličnanů v nádobách by pro vás mohlo být uspokojivým řešením.
Pěstování jehličnanů v nádobách se stává oblíbeným způsobem, jak si zvelebit jakékoliv obydlí. V praxi se pro tyto účely využívají zejména pomalu rostoucí a zakrslé druhy jehličnanů. Jistě oceníte jejich nesporné estetické kvality, možnost velkého výběru z nejrůznějších druhů, odolnost, prostorovou nenáročnost a rovněž minimální nároky na péči.
Ne všechny druhy jehličnanů jsou vhodné pro pěstování v nádobách
Jak vybírat
Pokud se rozhodnete pro pěstování jehličnanů v nádobách, mějte na paměti, že ne každý druh je pro tento účel vhodný. Rovněž mylná by byla představa, že o zasazené stromky nebudete muset pečovat, jako nemusíte pečovat o klasické jehličnany zasazené do zeminy na zahradě. Je nezbytné si uvědomit, že zásadní rozdíl mezi jehličnany pěstovanými v nádobách a jehličnany na zahradách tkví v jejich omezeném životním prostoru. Dalším přitěžujícím faktorem pro pěstování jehličnanů v nádobách jsou mnohdy extrémní teploty, kterým jsou rostliny vystavovány a možnost jen limitujícího přísunu živin. O pěstování jedné rostliny v nádobě lze proto mluvit jen v určitém časově omezeném období (nejčastěji v rozmezí 3-6 let). I z toho důvodu bychom se měli při jejich výběru zaměřit na již vyzkoušené druhy s dlouhou životností. Experimenty se zde moc nevyplácejí.
Ideálním substrátem je rašelina smíchaná s říčním pískem a nevápenitou zeminou
Poraďte se s odborníky
Na trhu najdete nepřeberné množství druhů jehličnanů, které lze v nádobách pěstovat. Nejste-li znalci, rostliny nakupujte ve specializovaných obchodech, kde vám odborně vyškolený personál prozradí vše potřebné o konkrétní rostlině a pomůže v základní orientaci. K cenově nejdostupnějším druhům patří cypřiše a jalovce. Pro zkušenější a náročnější pěstitele jsou k dispozici zakrslé druhy smrku, jedlí a borovic.
Základem je správná výsadba
I když se může zdát, že výsadba jehličnanů do nádob je jednoduchou záležitostí, opak bývá pravdou. Základním pravidlem, které je zapotřebí dodržovat, je dbát na dostatečnou drenážní vrstvu v nádobě tak, aby docházelo k dostatečnému odvodňování rostliny. V opačném případě rostliny trpí nadměrnou vlhkostí, která může vést až k uhnívání kořínků. Ideálním substrátem je rašelina smíchaná s říčním pískem a kvalitní nevápenitou zeminou. Doporučuje se umístit do nádob i kameny, které výrazně omezí vysychání půdy.
Jehličnany oživí vaši zahradu, terasu či balkon – a to po celý rok
I o stromy je třeba pečovat
Jehličnany v nádobách vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku, přihnojování, u některých druhů je třeba dbát i na jejich úpravu a tvarování. Odměnou za vaši péči vám pak bude celoroční ozdoba na balkoně, terase či zahradě, ze které se budete těšit nejen vy.