Kategorie

Pořiďte si domů kus českého venkova

Vybavit si městský byt ve venkovském stylu už dávno není žádný problém. Abyste dopřáli svému domovu špetku přírody a klasického stylu českých a moravských chalup, nemusíte pořizovat velké a těžké duchny a masivní nábytek.

Hlavní zásady

Pamatujte na to, že venkovský styl je jednoduchý a především praktický. Dnes už ale neobýváte jen jednu světnici, jak tomu bylo v Čechách a na Moravě několik desítek let zpět. Nemusíte tedy místnosti zastavovat nábytkem. Nechejte je dýchat, dodejte jim potřebné světlo. In jsou jednoduché barvy, střídmý design a klasické tvary. Styl české vesnice může žít i v městském bytě nebo domě. Stačí trocha citu. Druhou hlavní zásadou je soulad s přírodou. Měli byste se tedy vyvarovat používaní jiných než přírodních materiálů. Do třetice všeho dobrého nesmíte zapomínat na sladění materiálu, dlažby, barev a doplňků.

Podlaha jako základ

Jestliže si dobře pamatujete české filmy či seriály z venkovského prostředí, dobře víte, že podlaha byla základem každého domů či chalupy. Stejně tak se na ni nesmí zapomínat ani dnes. Venkovská stavení měla obvykle podlahy vyrobené z hlíny, keramiky, dřeva nebo kamene. Interiér inspirovaný selskou světnicí nemusí být přeplněný. Abyste zachovali venkovský styl v dnešní moderní době, nejlépe bude, když použijete masivní dubová prkna. Pokud necháte obrousit jejich povrch pro „syrovější“ vzhled, budete mít větší problémy s jejich údržbou. Pokud chcete klasiku, o kterou se nebudete muset starat více než je nutné, použijte na masiv nátěry. Do chodeb či hal je pak ideální použít kameninové dláždění.

Patří na venkov barvy?

Samozřejmě, patří. Zatímco před lety byste našli ve světnicích barevné detaily, dnes je v módě spíše střídmost a pastelové odstíny. Vybírejte tedy z béžové, bílé, modré, hnědé nebo žluté. Vyhýbejte se přílišné kombinaci barev, udržujte jednotný tón.

Kde vzít správný nábytek

Říkáte si jistě, že nábytek nemůžete kupovat v klasických velkoobchodních sítích. Opak je pravdou. Pokud si nemůžete dovolit nechat nábytek vyrobit na míru nebo si pořídit nový (nábytek z masivu bývá dražší), můžete si pořídit některé kusy ve velkoobchodě za menší sumu. Povrch těchto kusů pak zkrátka jen upravíte – mořením, patinou apod. Pro český venkov jsou typické přírodní materiály. Druhou variantou je také obejít bazary a poohlídnout se po nábytku, který ze svého venkovského stavení odstranil. Do jídelny umístěte masivní stůl a tolik typické příborníky. Nezapomeňte ani na porcelánové džbány a dřezy. V obývacím pokoji musí dominovat sedačka s bohatým polstrováním. V ostatních prostorech vašeho obydlí nezapomínejte na almary, truhly, psací stoly a vitríny.

Doplňte si svůj venkov

Pamatujte na to, že ve venkovském stylu hraje rozhodující úlohu textil. Vhodně barevný a vzorovaný textil můžete použít kdekoliv. Na stěnách, na sedačce dokáže prostor zútulnit a zateplit. Nebojte se při výběru textilu ani károvaných či puntíkovaných vzorů. K českému a moravskému venkovu tyto vzory vždycky patřily. Interiér by měl působit barevně jednotně. Mezi další typické doplňky patří zcela jistě proutěné koše a košíky, ručně vyřezávané vařečky a další náčiní, které můžete nastrkat do porcelánového džbánu. Doplňky se dají nejlépe sehnat na klasických trzích, například ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo na jarmarcích v různých koutech České republiky. Na závěr nezapomínejte na květiny a bylinky. Zasadit je můžete do hlíněných květináčů nebo ratanových košů. Foto: Decorationtricks.com Home-designing.com
ab
ab
ab
ab
ab