Kam hrací koutek umístit
Při výběru vhodného místa bychom v první řadě měli dbát na bezpečí dětí. V žádném případě by dětské hřiště nemělo být umístěno u bazénu nebo jezírka, kam by děti mohly v zápalu hry spadnout. Stejně tak nevhodná jsou místa v blízkosti komunikací.
Na vybrané místo bychom měli mít dobrý výhled. Ideální je vidět na děti jak z domu, tak například z terasy. Pokud umístíme hřiště pod stromy, získáme tím hned několik výhod. V parných dnech nebudou děti vystaveny přímému slunci, při větrném počasí na ně nebude foukat a děti se tu navíc budou cítit více v soukromí.
Výběr je široký
Různé druhy atrakcí můžeme vybírat z bohaté nabídky. Pro malé děti se výborně hodí pískoviště, na kterých si vydrží hrát dlouhé hodiny. Na pomyslné špičce v žebříčku oblíbenosti stojí u dětí skluzavky. Levnější typy jsou plastové, kvalitnější bývají zhotoveny z laminátu. Skluzavky mohou být i plechové, ale musíme dávat pozor, aby se děti za horkých slunečních dnů při klouzání nespálily.
Oblíbené a esteticky vydařené bývají dřevěné prolézačky. Před použitím je na místě důkladná kontrola, zda někde nevyčnívá tříska nebo jestli se dítě nemůže poranit o ostrou hranu. Menší děti rovněž milují domečky a různé přístřešky, kde si mohou zařídit svoji vlastní „domácnost“. Pro větší děti jsou určeny síťové šplhací stěny a šplhací lana, různé opičí dráhy nebo hrazdy. Houpačky jsou oblíbené u dětí napříč celým věkovým spektrem. I řada dospělých často využije tohoto jedinečného vynálezu a jen tak se „zhoupne“.
Hotové, nebo zhotovit si vlastní?
Na trhu se objevují již smontované výrobky, které stačí jen postavit na vhodné místo a začít používat. Pro kutily je jistě výzvou smět si prolézačku i sám postavit. Celé dětské hřiště může být postaveno během několika hodin.
Platné normy
Mezi skluzavkami a prolézačkami může na děti číhat nebezpečí. Při koupi těchto výrobků bychom se měli zajímat, zda splňují platné normy. Pro dětská hřiště pro soukromé, domácí použití se vztahuje platná norma ČSN EN 71.