Kategorie

Poraďte si s nahromaděným nepořádkem

Stává se to především po stěhování, po nákupech nového nábytku, když si nosíte práci domů... případně když prostě máte dospívající děti. Věci jsou všude, a už se kvůli nim nedá v bytě hnout. Co s tím?

Nemilosrdně!

Na vyklízení nepotřebných věcí se musíte připravit hlavně psychicky. Na sentiment a nostalgii teď opravdu není ta správná chvíle. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste vyhazovali fotky po babičce, ale její staré papuče do kontejneru určitě odneste. Zkuste si určit rámcová pravidla, například "nenechám si nic, co se nejméně rok nepoužilo a nemá to jinou hodnotu". Neschovávejte mlýnek na mák jen proto, že se špatně shání a jednou se vám třeba bude hodit. "Jednou" obvykle nikdy nepřijde.

Určete si směr úklidu

Pokud váš úklid spočívá v odstraňování nepotřebných věcí, je obvykle velmi užitečné si určit plán postupu. V záplavě haraburdí vždycky hrozí, že ztratíte motivaci nebo soustředění, ale když si určíte směr, váš úklid bude mít systém a lépe uvidíte výsledky. Může to být velmi jednoduchý systém - postupujte například ve směru hodinových ručiček. Když probíráte knihovnu, neobracejte se k ní zády, abyste zároveň uklidili konferenční stolek. Berte vše jedno po druhém a držte směr.

Jednu místnost po druhé

Stejně tak není vůbec dobré při úklidu přebíhat z ložnice do pracovny a z pracovny do obývacího pokoje. Soustřeďte se na jednu místnost, až bude hotová, postupte do další. Pamatujte si, že odstranění nepotřebných věcí, o které doma zakopáváte, nemusí vůbec být úkol na jediný den. Nebuďte na sebe tak přísní, rozvrhněte si na každý den jednu místnost, díky tomu se z úklidu nezblázníte.

Jak na úklid drobností?

Taky se při úklidu nejvíc děsíte toho, jak budete muset přebrat spoustu titěrností, roztřídit je a najít jim vhodné místo, ať už ve skříni, nebo v popelnici? Vyřeší to krabicová metoda. Není nic jednoduššího: krabicová metoda prostě velí, že drobné předměty během úklidu naskládáte do jedné krabice (případně do samostatné krabice pro každou místnost) a necháte jejich přebrání až na konec, kdy bude všechno "větší" uklizeno a srovnáno. Díky tomu se vám nebudou po zemi válet propisky, účtenky a staré suvenýry, které by ve vás jenom budily zoufalství.

Prevence proti nepořádku

Jak zabránit tomu, aby se z vašeho bytu zase brzy stala překážková dráha? Zkuste uplatňovat základní pravidlo: Když koupíte něco nového, něco starého musí pryč. Tato zásada se hodí pro nábytek, šatník i vaše kuchyňské vybavení. Zní to možná trochu bezcitně, ale uvidíte, že se vždycky najde nějaký starý kousek, se kterým bude lepší se rozloučit.

ab
ab
ab
ab
ab