Kategorie

Pokojové rostliny nenáročné na pěstování a péči

Pokojové rostliny v bytech a kancelářích se staly neodmyslitelnou součástí a doplňkem každého interiéru. Živé rostliny dokáží zlepšit atmosféru každého prostoru, vytváří zde příznivější klima a přispívají k naší pohodě. Nicméně, ne každý prostor má pro pěstování rostlin právě ideální podmínky.
Zjednodušeně by se dalo říci, že rostliny ke svému spokojenému životu potřebují světlo, určitou teplotu, vodu, vzdušnou vlhkost a živiny. To vše v určitém množství a poměru. Při výběru rostlin do zvoleného interiéru se tedy musíme zamyslet a zvážit, jaké podmínky můžeme rostlinám nabídnout a tomu podřídit výběr vhodných druhů. Důležitou záležitostí je také to, zda bude mít majitel čas na další pravidelnou péči, jako je zálivka, přihnojování, rosení, přesazování a řez rostliny. Tato kritéria musíme při výběru také zohlednit. V následujícím přehledu si představíme několik rostlin, které mají snížené nároky na podmínky, prostředí a péči. Jedná se o rostliny snášející zastínění, rostliny s nižšími nároky na závlahu a rostliny do interiérů s nedostatkem vzdušné vlhkosti.

Rostliny nenáročné na dostatek světla

Adiantum raddianum – netík Oblíbená kapradina dorůstající do výšky asi 45 cm. Její převislé vějířovité listy se skládají z malých, jasně zelených lístků na černých řapících. Od jara do podzimu pěstujeme netík v polostínu, během zimy na světlejším stanovišti. Tato rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost, proto je vhodné pravidelné rosení. Aglaonema commutatum Rostlina je zajímavá skvrnitými šedozelenými listy, vyrůstajícími v trsech. Zálivka postačí mírná, ale je náročnější na vyšší vzdušnou vlhkost. Aglaonema však dokáže rozjasnit pokoj, či chodbu, nepříliš osvětlenou sluncem, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Calathea makoyana – kalatea Rostlina okrasná. Má zajímavě skvrnité listy na dlouhých řapících. Vyžaduje polostín, svědčí jí pravidelná zálivka a časté rosení. Zamioculcas zamiifolia Listy této rostliny vyrůstají z podzemní hlízy a skládají se z menších, tmavozelených lístků. Pěstování této rostliny je velmi jednoduché, rostlina snese interiér s nedostatkem světla, nižší vzdušnou vlhkostí. Je nenáročná také na zálivku. Araucaria heterophylla – araukárie Pomalu rostoucí rostlina, vyžadující dostatek vláhy a vyšší vzdušnou vlhkost, v zimě se zálivka omezuje. Díky elegantnímu, jednoduchému tvaru se táto rostlina dobře uplatní jako solitér, například k oživení haly.

Rostliny nenáročné na závlahu

Aspidistra elatior – kořenokvětka Tato rostlina snese i mírné zanedbávání, za dobrou péči se však každý rok odmění nově vyrůstajícími listy. Má ráda rozptýlené světlo a mírnou zálivku, náročnější je na vyšší vzdušnou vlhkost. Ceropegia woodii – svícník Rostlina zajímavá tenkými převislými stonky s malými, srdíčkovitými listy. Listy jsou ozdobené mramorováním lícní strany a narůžovělým zbarvením na rubu. Tato rostlina je nenáročná na zálivku i vlhkost vzduchu, vyžaduje však dobré oslunění k pěknému vybarvení lístků. Echinocactus grusonii Kulovitý kaktus se silnými žebry po stranách a žlutými trny. Tento i ostatní kaktusy dobře snáší suchý vzduch i mírnou zálivku, která se v zimě úplně omezí. Pěstuje se na přímém slunci, vyhovovat mu určitě bude osluněný okenní parapet. Kalanchoe blossfeldiana – kolopejka Rostlina ozdobná, má květy různých barev. Snáší suchý vzduch i slabou zálivku. Pěstuje se na přímém slunci. Lithops lesliei – „živé kameny“ Neobvyklá rostlina, přizpůsobena podmínkám přírodního prostředí (mimikry). Nápadné jsou během kvetení. Vyžadují přímé slunce, mají rády nízkou zálivku a suchý vzduch.

Rostliny do interiérů s nízkou vzdušnou vlhkostí

Beaucarnea recurvata – „sloní noha“ Tenké listy této rostliny vyrůstají ze silného korkovitého základu. Dobře snáší nízkou vzdušnou vlhkost. Má ráda přímé sluneční světlo a dostatečnou zálivku. V zimě se však zálivka velmi omezí. Cycas revoluta – cykas Tuhé listy cykasu jsou uspořádány do růžice a vyrůstají z kulovité, dřevité báze. Jedná se o rostlinu velmi odolnou, snášející suchý vzduch i nízkou zálivku. Má ráda přímé sluneční osvětlení. Phoenix canariensis – datlovník Oblíbená palma s pichlavými listy se dobře hodí do chladných světlých prostor. Snáší suchý vzduch, ale je náročná na závlahu a osvětlení. Snáší široké rozpětí teplot, ale nejlépe roste při nižší teplotě. Sanseviera trifasciata – tenura Rostlina ozdobená tuhými, špičatými listy, dorůstajícími výšky až 1 m. Nemá velké nároky na zálivku ani vzdušnou vlhkost, vyžaduje ale dobré osvětlení přímým sluncem.
ab
ab
ab
ab
ab