Kategorie

Pokojíček, to je místnost plná divů a zázraků

Správně, pohodlně a vkusně zařídit dětský pokoj není žádná maličkost. Prozradíme vám, jak vymalovat stěny pokojíčku pro nejmenší, menší i větší, ale také, jak a kde kupovat jednotlivé části nábytku.
 

U maminky v bříšku, v postýlce vyzdobené nebesy a hebkými polštářky, v pokoji plném barev, hraček a skrýší časem změněného na praktické a moderní místo pro soukromí a pohodu. Taková bývá cesta většiny dětí při vývoji v dospělého člověka. První fáze bydlení v matčině lůně je ze všech etap pro děti nejpříjemnější a pro rodiče nejlevnější. Ovšem pro maminku poněkud nepohodlná. Další místa, ve kterých budoucí mladý pán nebo sličná dívka bydlí, už tak jednoduše zařídit nelze. Snad vám náš článek pomůže zvládnout zařizování dětského pokoje v klidu a s úsporou.

Povinné vybavení dětského pokoje – zdravotní postel, stolek, židle umožňující zdravé sezení a dostatečné úložné prostory

Je libo krásný a drahý, nebo …

Variant, jakým nábytkem vybavit dětský pokoj, existuje celá řada. Každá z nich by však měla vycházet z takzvaného povinného vybavení, které představuje zdravotní postel, stolek, židle umožňující zdravé sezení a dostatečné úložné prostory.

Možnosti nákupu

Při výběru nábytku máte v podstatě dvě možnosti. Buď pokojíček vybavíte nábytkem „šitým“ dětem na míru, nebo nábytkem univerzálním, který lze průběžně přestavovat, doplňovat a může tak sloužit dítěti od předškolního věku až do dospělosti. Můžete si myslet, že druhá varianta není pro děti tolik atraktivní, ale budete se mýlit. Kromě toho, že je praktičtější a ?nančně méně náročná (děti navíc z nábytku pro dospělé duševně ani fyzicky nevyrostou, pouze si jej budou přizpůsobovat svým potřebám), lze dnes koupit dětský milý, pestrý a kvalitní nábytek za přijatelné ceny. Alternativou jsou také kamenné a online bazary s nábytkem (www.sbazar.cz, www.bazar.cz).

Princezna na hrášku není nic pro nás

Jak si kdo ustele, tak si lehne – pro děti to platí dvojnásob. Spánek v pokřivené poloze může mít neblahý vliv na jejich pozdější vývoj. Zdravotní lůžko by nemělo být ani příliš měkké ani příliš tvrdé. Jako nejvhodnější jsou doporučována lůžka s lamelovým roštem a zdravotní matrací (např. latexovou), která by měla být z jednoho kusu, hladká a nečleněná. Důležitými faktory jsou dobrá odvětrávatelnost matrace a dostatečná výška lůžka (minimálně 42–45 cm nad zemí). O celkových rozměrech postele platí: čím větší, tím lepší. Postel by měla mít délku alespoň dva metry, aby si jí dítě pohodlně užívalo i v době dospívání.

 Základem každého dětského pokoje by měla být postel s kvalitní matrací a roštem, která přispívá ke zdravému vývoji dítěte.

Pracovat co nejpohodlněji

Aby se děti při práci u psacího stolku nehrbily, měly by podle bytových architektů sedět na pohodlné, tvrdší židli, jejíž opěrka umožňuje prohnutí páteře v bederní oblasti. Židle by měla být výškově nastavitelná tak, aby se dítě vždy opíralo nohama o podlahu. Sedák by přitom měl podepírat co největší část stehen. Neméně důležitý je také sám psací stůl. Deska by měla být dostatečně velká, nejméně však tak, aby dostačovala na rozpětí loktů sedícího. Stejně jako židle, měl by i stůl být výškově nastavitelný. Povrch stolu by měl být matný, aby odlesky nekazily dětem oči. Zapomenout by rodiče neměli ani na dostatek úložného prostoru (zásuvky, poličky, kontejnery apod.).

Pojďte, pane, budeme si hrát

Od tří let by se dítě mělo již učit, že všechno nepatří na jednu hromadu do krabice, ale na určené místo. Dítě by mělo mít k dispozici dostatek regálů, zásuvek a skříněk, kam by mohlo ukládat zvlášť hračky, kreslicí potřeby, knížky a podobně. V místnosti by mělo být prostředí maximálně podporující umělecké a pohybové sklony dětí. Neměla by chybět plocha na kreslení ani malé místo na cvičení. Praktické a jistě vítané můžou být například: ribstol na zdi, houpačka ve dveřní zárubni nebo klouzačka z palandy. Mnoho zejména větších a nadnárodních řetězců dnes nabízí také různé houpací podložky (1 000 – 2 000 Kč), uzavírací a točící křesílka (1 500 – 3 000 Kč), stany iglú (kolem 200 Kč) a další „průzkumnické“ hračky, které ocení hlavně mladší ročníky. Některé z nich se ovšem dají využít i pro oživení pokoje teenagera.

Nestudit! Neprášit!

Podle odborníka na podlahové krytiny Jaroslava Badala z Doubravice nad Svitavou je do dětského pokoje jako pokrývka země nevhodný kusový koberec. „Jednak na něm mohou děti velmi snadno uklouznut a také se z něj bude hodně prášit. Já bych jednoznačně doporučil korek, popřípadě linoleum, jde o dobře omyvatelné materiály, které nestudí tak jako parkety nebo plovoucí podlaha.“ Podle inženýrky Olgy Koníčkové je ideálním řešením koberec, který pokryje celou místnost. „Musí být ale mimořádně trvanlivý a odolný vůči neposedným dětským ručičkám i nožkám. Na trhu jsou dnes již speciální dětské koberce, které splňují všechny požadavky na dlouhodobý pohyb dětí po jejich povrchu.“

Nejčastější chyby při zařizování dětského pokoje

• Příliš mnoho barevných kombinací – pokojíček nesmí vypadat jako největší cirkusový stan na světě. • Opatrně s miminkovskými vzory – co se líbí očkům týdenního mimina, nebude se líbit tříleté slečně; miminkovské vzory se brzy dětem okoukají, takže s mírou. • Moc konkrétna škodí – pokoj připomínající námořní nebo vesmírnou loď vypusťte z hlavy, pokud nechcete za dva měsíce zařizovat všechno znova. • Second hand – nábytek pro děti nemusí stát desetitisíce, ale přece jen si nezaslouží, aby v jejich ráji končil nábytek, který se vám nebo babičkám a dědečkům omrzel. • Žádný prostor na hraní – i v miniaturním bytě zkuste vykouzlit aspoň kousek místa na skotačení, dítě to ocení víc než drahý nábytek. • Nebezpečí úrazu: dobrý pokoj rovná se bezpečný pokoj; sklo, ostré hrany a bodce do pokojíčku nepatří. • Mnoho textilu – pokud máte koberec, nedávejte na okna závěsy, ale žaluzie nebo ratanové zastínění a baldachýn nad postýlkou také není nutný. • Nedostatek úložných prostor – děti milují, když si mohou věci schovávat a zase nacházet – učí se tím i pořádku. • Neměnnost – myslete na to, že se dítě vyvíjí, a podle toho některé věci postupně odnášejte nebo naopak kupte. • Nerespektování povahy a názoru dítěte – pokud už mluví a umí aspoň trochu vyjádřit svůj názor, přiberte ratolest coby poradního architekta

ab
ab
ab
ab
ab