Kategorie

Pokoj pro kluka i holku

Když jsou malí, je to pořád ještě jednoduché - tradiční je prakticky jakákoli pastelová barva. Ale co když i později nechcete sklouznout do stereotypního dělení na klučičí a holčičí výzdobu?

Děti si s domovem a bezpečím spojí to, na co jsou zvyklé. Když synův pokojík vymalujete na růžovo, nestane se z něj žádnou magií homosexuál, růžová pro něj prostě jenom bude barvou místa, kde je mu dobře. (Samozřejmě jen dokud ho neomrzí - víme, jak je dětský vkus přelétavý.) Možná je pro vás ale tohle nabourání stereotypů přece jen trochu velký krok, a přesto byste se chtěli vyhnout tomu největšímu klišé. Máme pro vás shrnutí jednoduchých tipů, jak zařidít pokojík bez zbytečných úvah o "klučičích" a "holčičích" barvách nebo motivech.

Začněte s obrázky

Ještě dřív než barvy si rozmyslete motivy, kterými dětský pokoj vyzdobíte. Opusťte klasické představy "když kluk, tak auta, když holka, tak motýlci". Uvažujte o tom, jaké děti jsou: Objevují svět, všechno je pro ně nové, mají velkou představivost. Přizpůsobte motivy v dětském pokoji tak, abyste v nich tyto sklony podpořili. Použijte jednoduché obrázky zvířat (skvěle se hodí například dinosauři, mořští živočichové nebo africké šelmy), objevy a cestování zobrazte pomocí letadýlek, lodí nebo vlaků. Ideální je, když si děti mohou na obrázky ukazovat a učit se je poznávat a pojmenovávat. Nejen že vám to usnadní přípravu na školku a školu, navíc jim připravíte i milý zážitek, ke kterému se mohou vracet. Takovéto drobnosti jsou často tím, co si z dětství zapamatujeme.

Pořiďte jim kamaráda

Když je řeč o školce a škole - vaše dítě brzy začne poznávat svoje vrstevníky a bude se muset sžít s kolektivem dětí. Pořiďte mu hračky, které budou takový kolektiv napodobovat. Mohou to být zvířátka, ale i panenky nebo figurky ze stavebnic. Dbejte na to, aby mezi nimi byli kluci i holky. Vůbec není špatný nápad pořídit synovi hračku (postavičku nebo zvířátko), kterému přidělíte ženské pohlaví, a dceři zase klučičího kamaráda. Pro dítě pak bude normální, že se holky a kluci navzájem kamarádí, zvlášť pokud nemá zkušenost se sourozencem opačného pohlaví.

Jakou barvu? Všechny!

Samozřejmě to berte s nadsázkou. V žádném případě není potřeba hned koupit v hobby marketu každý odstín barvy na zeď a pocintat dětský pokoj od stropu až k podlaze. Snažíme se říct jenom to, že místnost, ve které přebývají vaše děti, bez problémů unese pestrou výzdobu. Pokud chcete velké plochy zachovat spíše jednobarevné, použijte barvy duhy na jednotlivé předměty, jako jsou stínidla lamp, povlečení, detaily na koberci nebo závěsech, úložné boxy, sedáky a opěradla židlí, úložné koše na hračky nebo špinavé prádlo a podobně. Mezi konkrétní barvy, které se nedrží kluko-holčičích stereotypů, patří hlavně zelená, žlutá, oranžová nebo odstíny fialové. I červená se dobře uplatní jako akcent, protože pokoji dodá ještě víc života. Pochopitelně se nemusíte vyhýbat ani té růžové a modré, jde jenom o to nedělat z prostoru zbytečně království stereotypů.

ab
ab
ab
ab
ab