Kategorie

Pohodlný pohyb po zahradě, 3.díl: Dřevěná dlažba

Klid v dnešní přemodernizované době často nacházíme právě v zahradě. Pokud chceme zachovat přírodní styl zahrady, použijeme i pro tvorbu chodníčků a zpevněných ploch materiály, které používali odnepaměti i naši předkové.
Přírodních materiálů, které můžeme využít ke stavbě zpevněných ploch v zahradě, je spousta. Mezi nejoblíbenější a nejdostupnější patří dřevo, kůra, kámen nebo štěrk. V dnešním díle se blíže zaměříme na dřevo a dřevěné produkty. Dřevo se do zahrady hodí za všech okolností. Můžeme ho bezstarostně kombinovat i s jinými materiály. Dřevo je prostě jedinečné, ihned po usazení se stává přirozenou součástí zahrady. Dřevěný povrch je příjemný na chůzi, v horkých dnech se nepřehřívá, v chladnějším počasí nestudí.

Nutná impregnace

Dřevo se musí chránit proti vlhkosti impregnací. V dnešní době existuje mnoho neškodných a nečpících impregnačních látek, které prodlouží životnost dřevěných povrchů na desítky let. Vakuově tlaková impregnace chrání dřevo proti dřevokazným houbám a hmyzu. Takto upravená dřevěná dlažba snáší i trvalý kontakt s půdou a dlouhodobé vlivy přírodních podmínek. Po několika desítkách let však bude dřevěná dlažba vyžadovat výměnu.

Dřevěná „dlažba“

Působivá je tzv. dřevěné dlažba. Získáme ji tak, že na malé špalíky nařežeme trámky nebo kulatinu. Proto ji také nazýváme „špalíková dlažba“. Špalíková dlažba byla s oblibou používána již našimi předky, a to hlavně kvůli schopnosti tlumit zvuk kovových obručí loukoťových kol na mostech a v průjezdech měšťanských a činžovních domů. Dřevěná dlažba by se měla ukládat do dostatečně hlubokého štěrkového lůžka, aby byla voda odvedena pryč a nepůsobila na dřevo příliš dlouho.

Dřevěné plošiny

Plochy s dřevěnými plošinami, někdy nazývány též „decking“, lze pokládat na zem jako povrchový materiál nahrazující kámen nebo cihly. Nejvíce se používají tam, kde není příliš vlhké klima a kde je k dispozici relativně levné dřevo. Dřevěné plošiny se dokonale hodí k vodním plochám, z těchto plošin můžeme vytvořit rampy kolem jezírek, můstky nebo vyhlídky. Plošiny, které budou umístěny nad úrovní země, jsou vhodným řešením i tehdy, máme-li zahradu ve svahu. Zde se pomocí plošiny vytvoří funkční rovná plocha a zvýší se tak užitný prostor.

Typy plošin

K dostání jsou plošiny různých vzorů a velikostí. Plošina by se neměla ostře lišit od ostatních prvků v zahradě a kolem domu. Palubky mohou být skládány rovnoběžně nebo mohou tvořit špice či čtverce. Vždy bychom však měli vybírat tvary, které korespondují s ostatními liniemi v zahradě. Většina plošin bývá zhotovena z měkkého dřeva. Výborné je cedrové dřevo, které je vysoce trvanlivé. Je-li vystaveno klimatickým změnám, získá časem nádhernou stříbrnou barvu. Barvu dřevěných plošin můžeme snadno přizpůsobit naší představě použitím mořidla. Jsou-li plošiny kluzké, řešením může být zdrsnění dřeva nebo položení drátěného pletiva.

Ukládka dřevěných plošin

V případě větších dřevěných ploch se dřevěné plošiny ukládají na nosnou konstrukci, aby nepřišly do přímého kontaktu s půdou.
ab
ab
ab
ab
ab