Kategorie

Pohodlný pohyb po zahradě, 1.díl: Beton a jeho produkty

Při výstavbě zpevněných povrchů lze využít mnoho různých postupů i materiálů. Každý má svá pro i proti. A právě jim se budeme věnovat v následujícím seriálu. Dnes se blíže podíváme na beton - nejpoužívanější a nejoblíbenější z vhodných materiálů.
Beton si získal svoji oblibu především pro svoji odolnost, pevnost, trvanlivost, tvarovou i barevnou stálost a pro svoji příznivou cenu.

Litý beton

Beton je směsí písku, cementu a štěrkového plnidla v různých poměrech. Betonovou směsí lze vytvořit mnoho typů povrchů volbou různé velikosti zrnění plnidel nebo také vybroušením. Pokud použijeme jako plnidlo místní štěrk nebo oblázky, bude výsledek lépe odpovídat lokalitě. Tento druh betonu je pokládán „in situ“, tedy přímo na původním místě a musí se vyztužit. K oddělení jednotlivých betonových ploch lze použít dřevo nebo cihly. Betonování je nejjednodušší způsob, jak vytvořit velké plochy tvrdého povrchu.

Betonové dlaždice

Betonové dlaždice vznikly jako levnější náhrada oblíbených, ale bohužel finančně nákladných kamenných dlažebních kostek. Hodí se k dláždění chodníků i zakřivených ploch. Betonová dlažba se dnes vyrábí i se zakřivenými okraji, které téměř věrně napodobují staré kamenné kostky a mohou být od originálu k nerozpoznání. Betonové dlaždice se  oproti kamenným dlažebním kostkám i snadněji pokládají.

Zámková dlažba

Speciální druhem betonové dlažby je dlažba zámková. Původně byla určena k dláždění zátěžových ploch, cest a veřejných chodníků. Pro svoji univerzálnost a praktičnost našla rychle uplatnění i na pozemcích u rodinných domů. Lidé ji s oblibou používají pro dláždění vstupů do garáže. Pro toto použití je velmi vhodná, protože dokonale roznáší velký tlak. Méně pochopení od architektů se již zámkové dlažbě dostává při použití na dláždění zahradních chodníků a teras. Pravidelný geometrický tvar zámkové dlažby není pro zahradu nejoptimálnější. Více doporučované jsou dlažební kostky nebo desky, které se dají uložit do nepravidelných tvarů. Ty jsou i v případě pravidelného uspořádání  do zahrady vhodnější než dlažba zámková.

Zatravňovací dlažba

Zatravňovací dlažba je zvláštním druhem zámkové dlažby. Používá se zejména k vydláždění příjezdové cesty nebo parkovacích míst, kde chceme mít zpevněnou plochu a přitom se nechceme vzdát zeleného koberce. Pro časté chození však tato dlažba není příliš pohodlná.

Dlažební betonové desky

Betonové prefabrikované desky jsou k dostání v různých rozměrech, tloušťkách a v mnoha barvách. Lze je pořídit s hladkým nebo členěným povrchem. Při vybírání dlaždici navlhčíme, abychom posoudili barevné změny. Syté odstíny  mají tendenci blednout. Spárovací hmotu bychom měli použít ve stejné barvě, jako je barva dlažební desky. Působí hezky, pokud je vyspárování mezer při dokončování slabě vtlačeno dovnitř.

Vymývaná dlažba

Vymývaná dlažba je dalším typem dlažebních desek, která je zhotovena z vymývaného betonu. V dnešní době je na trhu možno vidět i desky ze zušlechtěného betonu s příměsí žuly nebo dolomitu s jemně vymytou nebo obroušenou nášlapnou plochou. Desky s povrchovou úpravou připomínající strukturu kamene jsou dnes téměř dokonalé. Výborně se hodí pro dláždění teras.

Pokládání betonové dlažby a betonových desek

Betonová dlažba se ukládá s malými mezerami do vrstvy písku nebo jemnozrnného štěrku. Po uložení se dlažba zhutní vibrační deskou s gumovým válcem. Po udusání se spáry mezi dlažebními kostkami vysypou pískem. Po takto uložené dlažbě je možné okamžitě chodit. Betonové desky můžeme podobně jako dlažbu usadit do štěrkového lůžka na podkladové destičky. K používání opět připravena okamžitě. Pokud budeme desky ukládat do maltového lůžka, neměli bychom ji zatěžovat minimálně tři dny.
ab
ab
ab
ab
ab