Kategorie

Pohodlnou postel dělá prostěradlo

Pohodlnou postel dělá prostěradlo
Prostěradla mají na posteli důležitou funkci. Chrání vaši pohodlnou matraci před ušpiněním, absorbují zespodu pot, a dokáží zachytit šupinky kůže a další nečistoty, které z lidského těla přes noc opadají.
Kromě toho ale ovlivňují i to, jak pohodlně se vám leží. Všichni totiž upřednostňujeme měkký a komfortní povrch. Jejich úlohu dobře znaly již naše babičky a prababičky. Ty používaly plátěná prostěradla, která kolikrát stačilo jen přehodit přes postel. Jednoduchost povlékání matrace bychom jim mohli závidět, nicméně tenké plátno není o moc příjemnější než sama matrace. Z hlediska komfortu jsme na tom v dnešní době rozhodně lépe.

Dnešní době vládne froté

Nejčastějším materiálem, se kterým se všichni u prostěradel setkáváme, je froté. Vyrábí se z něj rovněž ručníky, osušky a další textilní vybavení domácnosti, protože má vysokou savost a příjemně hřeje. Všechna froté prostěradla se doporučuje po zakoupení nejdříve vyprat, aby se nepoškodila. Nové a neprané textilie jsou více náchylné k poškození, jelikož mají volnější oka, která se srazí až v kontaktu s vodou. U tmavších barev je také riziko obarvení prádla, takže prostěradlo nejdřív několikrát vyperte odděleně.

Letní alternativou je jersey

Jelikož froté hodně hřeje, na léto se více hodí jersey prostěradla (někdy také „žerzejová“). Velmi dobře absorbují vlhkost a jsou prodyšná, což oceníte hlavně v letních měsících. Jersey je elastický materiál, ale pokud jej nevyperete ihned po zakoupení, riskujete, že se vám smrští. O pleteninu je nutné se poctivě starat a dodržovat pokyny uvedené na štítku, prací teploty se totiž liší podle odstínu i procenta syntetických příměsí. Z dalších používaných materiálů můžeme jmenovat satén, flanel či prostěradla s lycrou. Výše uvedené varianty jsou však nejčastější a pravděpodobně nejvhodnější i pro vaše potřeby. Vyrábí se v obrovském množství barev, takže snadno vyberete odstín ladící s povlečením nebo barvou stěn v ložnici. Po správné barvě zkuste pátrat například v e-shopu RodinneBaleni.cz.
ab
ab
ab
ab
ab