Kategorie

Pohodlně se usaďte, nový školní rok právě začíná

Se začátkem nového školního roku si jistě mnozí z nás kladou otázku, jak zajistit své ratolesti zdravé a pohodlné sezení tak, aby si náš potomek nekřivil páteř a abychom tak předešli zdravotním problémům, jež by jej mohly v pozdějším věku postihnout.
Základem je bezesporu kvalitně a ergonomicky vybavené pracovní místo. Důležité je nejen dodržet správné parametry nábytku, ale také jej vhodně umístit, správně osvětlit a zvolit příjemný design, který odpovídá věku, povaze a pohlaví dítěte tak, aby se v domácím prostředí cítilo co nejlépe a mělo co nejpříhodnější podmínky ke studiu i relaxaci.
Dětská židle CHAMP, kterou dováží firma Alax spol. s r. o., www.alax.cz

Základní parametry

Klíčovou roli hraje výška desky pracovního stolu. Ta by měla být umístěna tak, aby se u ní sedící člověk nemusel hrbit. S tím logicky souvisí rovněž výška sedáku pracovní židle. Dnes jsou již za standardní považovány polohovatelné pracovní židle.
Základními parametry, na které bychom se při výběru židle měli zaměřit, jsou výška sedáku a sklon opěráku. Každá pracovní židle by měla mít tyto parametry nastavitelné vzhledem k výšce sedící osoby. Dobře vybavená židle by navíc měla být opatřena područkami, které také často mívají nastavitelnou výšku, případně i sklon.
Za správné vzpřímené sezení považujeme takové, kdy jsou chodidla volně položena na podlaze a stehna přitom zůstávají téměř ve vodorovné poloze, případně jsou velmi mírně skloněna (cca o 5 stupňů).
 

Vyberte si alternativní způsob sezení

V dnešní době se ovšem při výbavě pokoje pro školáka či studenta nemusíme omezit jen na klasické sezení na pracovní židli. Dnešní bohatý výběr na trhu nám totiž umožňuje vybrat si také nekonvenční způsoby sezení. K dostání je dnes celá řada sedacích pytlů a vaků, papasanů a také v neposlední řadě rehabilitačních míčů.
Tento sedací pytel Hruška pořídíte u firmy Saky Paky, www.sakypaky.cz

Sedací pytle a vaky

Pokud pro svého potomka, ale i pro sebe hledáte neotřelý a originální nábytek k sezení, pak vyzkoušejte sedací pytle. Na českém trhu nejsou sice tato moderní „křesílka“ příliš dlouho, ale zdomácněla zde již natolik, že například na internetu můžete najít rozličné typy a při troše trpělivosti jistě naleznete sedací pytel či vak v designu a barvě, který se vám bude zrovna zamlouvat.
Sedací pytle jsou vhodným doplňkem nejen do dětského pokoje, ale své místo si najdou i v obývacím pokoji nebo v pracovně. Byly vytvořeny především pro chvíle odpočinku, k četbě či sledování televize.
Sedací vak je vyplněn drobnými polystyrenovými kuličkami a vytvaruje se tak přesně podle zakřivení vašeho těla, čímž výborně napomáhá jeho zrelaxování. Některé sedací pytle obsahují speciální náplň, díky níž máte pocit, že vás přímo zahřívají. Před pořízením ovšem doporučujeme dobře zvážit, od kterého výrobce si tento kus nábytku zakoupíte. Pečlivě si proto pročtěte, z čeho je vámi zvolený výrobek zhotoven a jak se udržuje.
Dětský sedací pytel Panda od firmy Saky Paky, www.sakypaky.cz
Pokud uvažujete o koupi přes internet, kde již dnes naleznete poměrně širokou nabídku sedacích vaků, ujistěte se také o rozměrech vámi zvoleného kusu nábytku. Některé vaky mají totiž poměrně malý objem, takže jsou vhodné spíše jen pro děti. Vaky větších rozměrů nabízejí mnohem vyšší komfort a dá se na nich velmi dobře měnit polohy, dokonce na nich lze i ležet.

Rehabilitační míč

Jelikož mnozí z nás stráví velkou část dne v sedě a také naše školou povinné ratolesti tráví čím dál tím více času učením či u počítače, je třeba hledat vhodné alternativy k běžnému sezení na židli. Není náhodou, že bolesti páteře u čím dále tím mladších lidí patří k nejčastějším příčinám návštěvy lékaře.
Tento rehabilitační míč je produktem firmy Worker, www.worker.cz
A právě takovou alternativu nabízí rehabilitační míč. Ten je vhodný nejen jako pomůcka na cvičení, ale také může posloužit jako velmi dobrá náhrada za klasickou židli. Při jeho používání je ovšem nutné mít se na pozoru, aby nedošlo k pádu s následným uhozením se o hranu nábytku.
Při výběru vhodného rehabilitačního míče dbejte také na to, abyste si pořídili ten správný rozměr. Míče se totiž vyrábějí v různých velikostech podle výšky postavy uživatele.
Cvičení a sezení na rehabilitačním míči je výbornou prevencí proti přetěžování určitých svalů a úseků páteře a zabraňuje rovněž vzniku blokád  jejích jednotlivých úseků. Při „dynamickém sezení“ je vlastně člověk nucen svaly mimovolně namáhat. Dochází tak k neustálým drobným pohybům, jež stimulují různé svaly, včetně těch, které běžně nejsme zvyklí namáhat a které se tím pádem jen obtížně posilují.
Ovšem i zde platí, že všeho moc škodí. Při příliš dlouhodobém sezení na míči se rovněž mohou objevit bolesti, a proto je vhodné střídat použití míče a klasické židle.

Sezení i cvičení

Rehabilitační míč je samozřejmě určen nejen k sezení, ale v neposlední řadě také ke specielnímu rehabilitačnímu cvičení, jež posiluje různé skupiny svalů. Tomuto tématu se věnují jednak odborné publikace, jednak vám jistě poradí zkušení rehabilitační pracovníci. Při cvičení na míči je opět na místě opatrnost, aby nedošlo k úrazu pádem na hranu nábytku. Proto je třeba si na cvičení vymezit dostatek volného prostoru tak, aby cvičení bylo nejen účinné, ale především bezpečné.
ab
ab
ab
ab
ab