Kategorie

Podzimní zahrada: Jak se o ni správně postarat?

Podzimní zahrada: Jak se o ni správně postarat?

S příchodem podzimu práce na zahradě nekončí — dokonce je jí tam vcelku dost. Spadané listí, zazimování, popřípadě postarání se o celoroční obyvatele. Ukážeme vám nyní pár nutností na podzimní zahradě.

 

 

Na podzim je potřeba sklidit veškeré ovoce a pořádně shrabat listí. Hned ho ovšem nevyhazujte, opadanými listy se dají pořádným nastláním dobře izolovat keře či bylinky, čímž zabráníte vymrznutí. Zároveň je podzim ideálním časem pro sázení nových ovocných stromků. Pokud milujete podzimní barvy, nazdobte si pokoj vysušenými listy a prvními letošními šiškami. Anebo si vyrobte přírodní dekorace společně se s vými dětmi. 

Když už jsme zmínili bylinky, jejich nejlepším časem na sklizeň je právě podzim. Obsahují v tu dobu nejvíce aromatických látek. Bylinky, které zvládnou zimu venku, a nemusíte je tedy přesouvat do obytných prostor, jsou například máta, oregano či tymián.

A co podzimní květiny? U květin je to kapku složitější. Je na čase se rozloučit s letničkami a postarat se o trvalky. Každá trvalka má své vlastní požadavky, ale pokud jí včas odstřihnete květy a pokud není náchylná na zimu, měla by to zvládnout. Také je potřeba ujistit se, že má dobře zahalené a ochráněné kořínky, v případě potřeby pak ještě zajistit samostatně stojící květináče, aby nedošlo k jejich promrznutí. 

Pokud hledáte vyloženě podzimní květiny na zahradu, sáhněte po jiřinách, chryzantémách, maceškách, okrasné kapustě nebo vřesech. 

Nejlepší část roku pro zeleninu již skončila. Přichází čas zavařování a nespočtu vynikajících jídel. Následuje období klidu pro půdu, o kterou je také nutno se dobře před zimou postarat. Shrabat listí, naposledy posekat trávník, zvorat půdu a přidat hnojivo. A následně nechat zemi si odpočinout.

Možná si vaši zahradu zvolil ježek jako své místo k přezimování. Možná se vaše budka zalíbila místnímu ptactvu. Ježečky nechte uvelebit se po svém, pokud se snad nezdají příliš malí, poté je vhodné lehce přikrmit, než dojde čas na spánek. Ptáci vám zase budou vděční za jakýkoliv zob s příchodem ranní jinovatky.

Podzim je zkrátka krásné roční období a krom práce je to poslední šance si svoji zahradu pořádně užít. Je čas dek, horkých šálků a knih. Nakonec je to ale volba osobních preferencích a nejdůležitější je vlastní pohoda.

 

A pokud si chcete zkrášlit i svá okna, pusťte se do výroby podzimních dekorací do truhlíků

ab
ab
ab
ab
ab