Kategorie

Podzimní zahrada: Jak připravit zahradu na začátek podzimu?

Co udělat na zahradě před začátkem podzimu?

Podzim je nekompromisně za dveřmi, a tak je zapotřebí se o zahradu pořádně postarat. Jak na to? Podívejte se s námi na podzimní zahradu. 

Obecně bývá zvykem, že zahradu byste na podzim měli připravit zhruba do konce září. Postarat se musíte postupně o zeleninu, bylinky, stromy, rostliny nebo trávník.

Zelenina
Protože pomalu vrcholí sklizeň zeleniny, nezapomeňte, že zalévání a okopávání plodin je nezbytným předpokladem bohaté úrody. Především při tomto suchém počasí, které jsme měli celé léto, se nebojte zahradu okopat pořádně, nahradí tak zalévání. Ven do záhonů poté vysévejte zeleninu pro jarní sklizeň, celý měsíc září je ideální například pro špenát, koncem září pak můžete zkusit vysadit polníček, ředkvičky, petržel anebo mrkev. 

Bylinky
Samozřejmě existují i vytrvalé druhy, které přezimují venku - jedná se například o mátu, oregano, tymián... Ty pak ke konci měsíce nastelte listím nebo slámou, abyste ochránili jejich kořeny. Ty bylinky, které tak odolné nejsou, pak přesaďte do květináčů a pěstujte je na chladnějším a světlém místě. Co se například levandule týče, do poloviny září ji naposledy sestřihněte, spodní části stonků tak stihnou do zimy obrazit a dobře přezimovat.

Stromy a keře
Pokud vlastníte na zahradě keře rybízu a angreštu, ošetřujte je proti padlí a antraknóze (tmavé skvrny na rostlinách), takovéto choroby jsou nejzávažnější a v příštím roce by vás mohli nemile zaskočit. Nezapomeňte také při sázení angreštu, rybízu nebo i jabloní nasypat na dno hnojivo - nejlépe se osvědčila kostní moučka nebo krupice. 

Trávník
V tomto měsíci přichází také poslední péče o trávník. Ten naposledy posekejte, ne však příliš u země, před zimou by měl mít trochu vyšší střih. Na místě je také chemická ochrana, můžete ho postříkat proti zimním plísním a nakonec trávníku polepšit poházením kompostu.

Jakmile už nastane podzim, o zahradu je samozřejmě zapotřebí i nadále pečovat. Nezapomeňte tak pravidelně shrabávat listí, které pak můžete uložit do kompostu (na který ale, pozor, nepatří nahnilé ovoce anebo listy z ořešáku). A pokud se obáváte, že přes toto období si na zahradě neužijete žádné sázení, nebojte se. Podzim je čas na sázení ovocných stromů, bobulovin a růží. Vysázet můžete také cibuloviny.

ab
ab
ab
ab
ab