Také se vám nelíbí pohled na prázdná, podzimem zesmutnělá okna? Máme pro vás několik tipů na podzimní dekorace do truhlíku. A nejen to!

Samozřejmě jako první nastává otázka, jaké zvolit květiny, aby nám přes chladnější počasí v truhlíku nezmrzly a my je za pár dní nemuseli vyhazovat. "Je dobré volit ty, které vypadají i v zimním období stále dobře. Je to například vřes, drátovec, ozdobná kapusta nebo libavka s hezky červenými plody, ale i některé trávy," radí pan Jiří Pokluda ze Zahradnického centra. Tyto květiny ale samozřejmě můžeme doplnit i jinými, těmi méně odolnějšími, jen se musíme smířit s tím, že jsou opravdu dočasné.

Jiří Pokluda doplňuje, že dočasné květiny, které lze do truhlíku přidat, jsou například ozdobné papričky, růže, macešky. Jakmile už uvidíte, že je třeba je z truhlíku vyndat, nahradit je můžete velice jednoduše. Vhodnou náhradou je napíchané jehličí, šišky anebo i vánoční ozdoba, pokud jste ten typ, co zdobí předčasně. Pan Pokluda dodává, že není na místě lámat si hlavu s tím, do jaké zeminy rostliny pro tento případ zasadíme.

Květiny totiž můžete vysadit buď do půdy, která zůstala po letních květinách, nebo můžete nechat truhlíky jednoduše prázdné. Rostliny do nich dáte pak v květináčích a na vrch položíte jen mech nebo jinou dekorativní vrstvu. U některých druhů je prý dokonce lepší je nepřesazovat a nechat je v původním květináči. Tím jsou květiny spíše interiérové, například orchideje, hortenzie nebo brambořík.

Existuje pár rad, kterými je dobré se na podzim u svých květin řídit. Určitě pro podzimní výstavbu nepoužívejte samozavlažovací květináče a truhlíky, voda v nich by totiž mohla lehce zmrznout, což není dobré především pro kořeny rostlin. Pro vřesovištní rostliny je dobré pořídit kyselejší substrát - můžete použít buď speciální směs anebo smíchat rašelinu s pískem. Nebojte se také podzimní rostliny sázet hustěji, v chladném počasí totiž nebudou růst.